Директорот на СЗО за вонредни ситуации Мајкл Рајан изјави дека не постојат конкретни докази кои би сугерирале дека масовното носење маски носи потенцијална корист.

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 март, 2020 12:50

СЗО: Ако неправилно ги користите маските залудно ги носите!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк извор Курир.мк

Првите луѓе на Светската здравствена организација и натаму на луѓето им препорачуваат да не носат маски за лице, освен ако не се заразени со коронавирусот или негуваат болни.

Тој истакна дека СЗО верува дека маските треба да го носат луѓе кои се болни и здравствените работници, на кои им се неопходни.

Директорот на СЗО за вонредни ситуации Мајкл Рајан изјави дека не постојат конкретни докази кои би сугерирале дека масовното носење маски носи потенцијална корист, но истакна дека неправилното користење може да донесе повеќе штета отколку корист во борбата против ширењето на коронавирусот, пренесе Си-Ен-Ен.

Тој истакна дека СЗО верува дека маските треба да го носат луѓе кои се болни и здравствените работници, на кои им се неопходни.

-Постои и глобален проблем од недостиг на маски и други медицински препарати за заштита. Луѓе кои најмногу се изложени на ризик се здравствените работници, кои секоја секунда во денот се изложени на опасноста. Помислата дека немаат маски е ужасна, кажа Рајан на брифинг со новинарите во Женева.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

Тој изрази уверување дека правилното управување со пандемијата на вирусот корона ќе доведе до побрзо економско закрепнување, пренесува АНА.

ГРЧКИОТ ПРЕМИЕР НАЈАВИ: Ако се биде како што треба ќе ги отвориме границите на 1 јули!

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави дека земјата ќе ги отвори своите граници...

Во мијалникот има повеќе од 500.000 бактерии во просек - десет пати повеќе отколку во просечниот тоалет, потврдија студиите.

ОВДЕ СЕ НАОЃААТ БАКТЕРИИ И ВИРУСИ: Кои се највалкани места и работи во вашиот дом!

Секогаш во вашиот дом постои нешто што сè уште не сте успеале детално да го исчистите....

- Патниците се охрабруваат да купуваат билети, резервни места и да се регистрираат преку Интернет.

Европската комисија донесе одлука за патувања: Што треба да знаете ако патувате со авион, воз, автомобил…

Европската комисија усвои серија мерки насочени кон обезбедување на безбеден начин...

По еден месец, беше објавено дека експерименталната група значително изгуби, во просек од 7 килограми и ја намали нивната содржина на маснотии за 14 проценти.

Секое утро пиела чаша јогурт со овој зачин: За еден месец ослабела 7 килограми и го намалила холестеролот!

Луѓето кои јадат лажица мелен ким губат три пати поголема тежина на ден во споредба...