Ги повикуваме сите земји да го зголемат надзорот, тестирањето и секвенционирањето. Секое самодокажување сега чини животи, рече тој на прес-конференција во Женева.

Објавил: Перо Милчин | 9 декември, 2021 7:15

СЗО бара да се забрза вакцинацијата поради Омикрон

Фото/Текст извор: ©магазин

Државите треба да ги преиспитаат своите одговори на Ковид-19 и да ги забрзаат програмите за вакцинација за да се справат со сојот Омикрон, иако е рано да се каже колку постоечките вакцини ќе заштитат од новата варијанта, соопшти денеска Светската здравствена организација.

Глобалното ширење на варијантата Омикрон сугерира дека може да има големо влијание врз пандемијата на Ковид-19 и треба да се спречи пред да бидат хоспитализирани повеќе пациенти, рече генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус.

 Ги повикуваме сите земји да го зголемат надзорот, тестирањето и секвенционирањето. Секое самодокажување сега чини животи, рече тој на прес-конференција во Женева.

СЗО ги коментираше наодите на Фајзер и Бионтек за ефикасноста на нивната вакцина против сојот Омикрон, откако фармацевтските компании соопштија дека нивните три дози вакцина против коронавирус за време на лабораториски тест покажале дека имаат неутрализирачки ефект против сојот Омикрон, и дека по две дози се создаваат помалку неутрализирачки антитела.

Предупредувајќи на избрзани заклучоци од испитувањата, главната научничка на СЗО, Сумија Сваминатан, рече дека е рано да се каже дали намалувањето на неутрализирачките антитела значи дека вакцината е помалку ефикасна.

Ние не го знаеме тоа, рече Сваминатан, додавајќи дека се потребни координирани глобални истражувачки напори.

СЗО, исто така, најави дека во рок од неколку дена ќе објави преглед на својот став за бустер дозите, но дека со загрижувачки ниските стапки на вакцинација во поголемиот дел од светот во развој, и примената на примарни дози наместо бустери останува нејзин приоритет.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...