На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

Објавил: Катерина Крстиќ | 3 август, 2020 10:33

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Фото/Текст извор: ©МИА.мк

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени се рекордни 262.929 случаеви на новиот коронавирус.

Бројот на смртни случаи се зголеми за 5.851 со што вкупно 680.894 луѓе починале од последици од Ковид-19, а бројот на заразени лица се искачи на 17.660.523.

Статистиката на СЗО е заснована на официјално потврдени податоци од земјите.

Најголем број на инфицирани лица – 9.476.763 регистрирани се во Јужна и во Северна Америка. За еден ден бројот на заразени лица се зголемил за 156.433, а бројот на починати порасна за 3.963, со што вкупниот број на смртни случаи се искачи на 359.180.

Во Европа потврдени се 3.375.535 случаи на Ковид-19 и 213.284 смртни случаи. Во изминатите 24 часа бројот на новозаболени се зголеми за 17.419 луше, а бројот на смртни случаи за 323.

Во Југоисточна Азија за еден ден потврдени се 58.971 случаи и 937 лица починале од последици од новиот коронавирус. Вкупниот број на заразени лица во тој регион се искачи на 2.131.165 , а од почетокот на пандемијата починале 45.837 луѓе.

По бројот на заразени лица на прво место се САД со 4.523.888 потврдени случаи, следат Бразил со 2.662.485 случаи и Индија со 1.750.723 заразени луѓе.

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

Меѓу првите десет земји во светот по бројот на заразени лица се и Чиле со 357.658 случаи, Иран со 306.752 заболени и Велика Британија со 303.956 заразени со новиот коронавирус. (MИА)

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Тој посочи дека кинеските научници се занимаваат со откривање на прашањето дали вирусот настанал по природен пат а СЗО е повикано само да учествува во истражувањето.

Клуге: СЗО уште не знае дали коронавирусот настанал по природен пат!

СЗО се уште не располага со целосни податоци за потеклото на коронавирусот, нагласи ...

Во снименото обраќање до Генералното собрание на ОН, Џонсон ќе посочи дека пандемијата на Ковид-19 ги зголеми бариерите за трговија.

Британија во следните четири години во СЗО ќе партиципира со 430 милиони фунти

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска на Генералното собрание ОН во Њујорк ќе соопшти...

Операцијата беше извршена вчера, а вредноста на таблетите на црниот пазар беше проценета на 10 милиони евра.

ГРЧКАТА ПОЛИЦИЈА ЗАПЛЕНИ ДРОГА ВО ВРЕДНОСТ ОД 10 МИЛИОНИ ЕВРА : Уапсени 3 лица поради 500.000 таблети екстази

Грчката полиција денеска објави дека запленила 500.000 таблети дрога екстази во Солун...

Во Рожаје од 28 септември е забрането работење на угостителските објекти и домашните посети.

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО ВОВЕДУВА КАРАНТИН: Во овие 3 општини нема да смеат да ги напуштаат куќите од 22 до 5 часот наутро

Во Никшиќ, Беране и Андријевица, од 28 септември до 12 октомври, забрането е напуштање...