Патните ограничувања се воведени во многу делови на светот, поради остриот пораст на нови случаи на инфекција со коронавирус, поради што СЗО ги повикува земјите да направат анализи на трошоците и да постават приоритети, пред да продолжат со меѓународните патувања.

Објавил: Катерина Крстиќ | 31 јули, 2020 16:10

СЗО ЗА МЕЃУНАРОДНИТЕ ПАТУВАЊА: Одлуките да се темелат на проценка на ризикот, приоритет да бидат итните случаи!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Klix.ba

Светската здравствена организација (СЗО) вчера соопшти дека државите треба постепено да ги релаксираат мерките за ограничување на меѓународното патување, дека тие одлуки треба да се засноваат на проценка на ризик, а приоритет треба да им се даде на итни случаи.

Светска здравствена организација или СЗО (англиски: World Health Organization, WHO) — посебна организација на Обединетите нации која делува како координативно тело на меѓународното јавно здравство. Седиштето и е во Женева во Швајцарија. СЗО ја основале ООН на 7 април 1948 година. Моментален (2008.) генерален директор е д-р Маргатет Чан. СЗО е наследничка на Здравствената организација (Health Organization), која била агенција на Лигата на нациите.

Патните ограничувања се воведени во многу делови на светот, поради остриот пораст на нови случаи на инфекција со коронавирус, поради што СЗО ги повикува земјите да направат анализи на трошоците и да постават приоритети, пред да продолжат со меѓународните патувања.

Тековната епидемиолошка состојба на локално ниво, националното здравје, како и веќе преземените мерки треба да бидат земени во предвид при донесувањето на одлуки. Од СЗО велат дека секогаш постои ризик од увоз или извоз на нови случаи на Ковид 19 преку меѓународно патување.

Приоритет треба да се даде на итни патувања и случаи, како што се хуманитарни активности, патување на важен персонал и враќање во матичната земја.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Руската вакцина против вирусот „Ковид-19“, направена од центарот „Гамалеј“, ќе биде регистрирана на 12 август, а таа ќе биде прва што ќе ја примат медицински работници и постари жители на земјата, рече денес рускиот заменик министер за здравство Олег Гриднев.

Руската вакцина против корона ќе биде регистрирана на 12 август!

Русите ќе ја регистрираат вакцината против вирусот корона на 12 август: Последната...

Арапските медиуми денес објавија дека сопругата и ќерката на либанскиот премиер Хасан Диаб исто така се повредени во страотната експлозија.

ОФИЦИЈАЛНО УТВРДЕНА ПРИЧИНАТА ЗА ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО БЕЈРУТ: Целиот град во рушевини, болниците преполни!

Моќна експлозија избувна вчера попладнето во близина на пристаништето во Бејрут, најнаселениот...

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...