Тој ја нагласи потребата од продолжување на мерките како физичко дистанцирање, миење раце и носење маски за да се спречи понатамошно ширење на пандемијата!

Објавил: Владо Марин | 12 јануари, 2021 7:14

СЗО: Колективен имунитет на ковид-19 во оваа година ќе нема и покрај вакцините

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Дејл Фишер, шеф на Глобалната мрежа за предупредување и одговор на епидемиите, координирана од Светската здравствена организација, смета дека во скоро време нема да се вратиме во нормала, пренесе британскиот весник „Гардијан”!

 Нема да постигнеме никакво ниво на имунитет на населението или колективен имунитет во 2021 година, изјави главниот научник во СЗО, Соумја Сваминатан на брифинг.

Тој ја нагласи потребата од продолжување на мерките како физичко дистанцирање, миење раце и носење маски за да се спречи понатамошно ширење на пандемијата!

Но, нагласи тој, завоведувањето „потребно е време“.

Потребно е време да се зголеми производството на дози, не само во милиони, туку овде станува збор за милијарди“, истакна таа, повикувајќи ги луѓето да бидат малку повеќе трпеливи.

Сваминатан истакна дека на крајот „вакцината ќе дојде. Таа ќе оди во сите земји“.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Регистрирани сe 111 оздравени пациент од: Куманово – 27, Гостивар – 15, Охрид – 12, Штип – 10, Прилеп – 7, Битола – 6, Скопје – 5, Кочани, Крива Паланка и Пробиштип – по 4, Кичево и Кратово – по 3, Велес, Радовиш и Берово – по 2, Тетово, Делчево, Виница, Демир Хисар и Пехчево – по 1.

227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно...

Согласно информациите, во земјава вакцинирани се 46 проценти од полнолетната популација. А пак дури, 74% од позитивните на Ковид-19 не биле вакцинирани.

Големи гужви пред вакциналните пунктови за трета доза на вакцина

Гужви има пред повеќето вакцинални пунктови за примање на трета доза на вакцина, пренесува...

Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 16.09.2021 до 04.10.2021 година.

107 нови случаи на ковид-19 – починале 19 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во...