Од почетокот на годината, во централна Африка, каде вообичаено се јавуваат мајмунски сипаници, се пријавени речиси 1.500 случаи и 70 смртни случаи.

Објавил: Мате Парлоф | 27 јуни, 2022 6:47

СЗО: Мајмунските сипаници не се закана за глобалното здравје

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во моментов, мајмунските сипаници не претставуваат закана за глобалното здравје, соопшти Светската здравствена организација (СЗО).

Генералниот директор на СЗО, Тедрос Аданом Гебрејесус, сепак, изрази длабока загриженост поради оваа епидемија.

„Длабоко сум загрижен за епидемијата на мајмунски сипаници, која јасно се развива во здравствена закана што внимателно ја следиме“, истакна Гебрејесус.

Во посебна изјава, СЗО забележува дека, иако има различни мислења во комитетот, тие се согласуваат дека епидемијата на мајмуни сипаници во овој момент не предизвикува „меѓународна загриженост за јавното здравје“.

Терминот „глобална опасност“ во моментов се однесува само на пандемијата на коронавирусот.

Според СЗО, повеќе од 3.200 случаи на мајмунски сипаници и еден смртен случај се потврдени во 48 земји во изминатите шест недели.

Од почетокот на годината, во централна Африка, каде вообичаено се јавуваат мајмунски сипаници, се пријавени речиси 1.500 случаи и 70 смртни случаи.

Тие се вирусна болест која предизвикува симптоми како што се грип и рани на кожата. Има вакцини и терапија за мајмунски сипаници, иако количините се ограничени, пренесува Срна.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот...

Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи...

Научниците предупредуваат дека населените места и големите туристички атракции се во голема опасност.

СЕ РУШАТ ПЛАНИНИТЕ НА АЛЈАСКА: Ќе предизвика цунами и тоа не е најлошото што може да и се случи на планетата

Новите истражувања покажуваат дека планините на Алјаска полека се рушат, бидејќи мразот...