Како што истакнуваат експертите, еден дел од заразените најверојатно ќе развијат блага клиничка слика која не бара хоспитализација, меѓутоа во тешки симптоми се вбројува тешкото и отежнато дишење, губењето на здив, болка во градите и проблем со движење на телото.

Објавил: Катерина Крстиќ | 2 јули, 2020 10:22

СЗО објави уште 3 симптоми на коронавирус!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

СЗО вчера објави и неколку нови симптоми на вирусот Ковид 19, кои треба да се додадат на списокот на досега познатите симптоми.

Светска здравствена организација или СЗО (англиски: World Health Organization, WHO) — посебна организација на Обединетите нации која делува како координативно тело на меѓународното јавно здравство. Седиштето и е во Женева во Швајцарија. СЗО ја основале ООН на 7 април 1948 година. Моментален (2008.) генерален директор е д-р Маргатет Чан. СЗО е наследничка на Здравствената организација (Health Organization), која била агенција на Лигата на нациите.

Симптомите кои до сега ги знаевме беа  покачена температура, главоболка, мачнина, губење на сетилото за мирис, но СЗО додаде уште три нови.

Според СЗО  е потребно да се тестираат луѓето кои остануваат без здив, бидејќи како што велат тоа е еден од главните симптоми на Ковид-19.

Како нови симптоми , покрај отежнатото дишење, се и болка во градите во вид на притисок. Потешкотии во зборувањето или проблеми со координација на движењето на телото се уште еден од знаците за Ковид-19.

Како што истакнуваат експертите, еден дел од заразените најверојатно ќе развијат блага клиничка слика која не бара хоспитализација, меѓутоа во тешки симптоми се вбројува тешкото и отежнато дишење, губењето на здив, болка во градите и проблем со движење на телото.

Во случај на потешки симптоми, задолжително јавете се кај лекар за да добиете соодветна терапија. 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...