Вкупниот број на случаи на коронавирус во светот денес достигна 13 милиони, што означи уште една пресвртница во ширењето на болеста, во која за седум месеци загинаа повеќе од 565.000 луѓе, пренесува агенцијата.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 јули, 2020 10:56

СЗО ПРЕДУПРЕДУВА НА АЛАРМАНТЕН БРОЈ НА ЗАРАЗЕНИ: За само 24 часа заразени се 230.370 луѓе од коронавирус!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs / Tanjug, Foto: EPA / Ciro Fusco

Светската здравствена организација вчера објави рекордно глобално зголемување на бројот на нови случаи на коронавирус, што изнесува дури 230.370 за само 24 часа.

Најголем пораст е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, според дневниот извештај, пренесува Ројтерс.

Претходниот рекорд на СЗО за нови случаи беше 228.102 на 10 јули. Стапката на смртност остана стабилна на околу 5.000 смртни случаи на ден.

Вкупниот број на случаи на коронавирус во светот денес достигна 13 милиони, што означи уште една пресвртница во ширењето на болеста, во која за седум месеци загинаа повеќе од 565.000 луѓе, пренесува агенцијата.

Најголем пораст на заболени од коронавирус е забележан во САД, Бразил, Индија и Јужна Африка, според дневниот извештај, пренесува Ројтерс.

Податоците на веб-страницата на „Worldometers“ покажаа дека повеќе од 13 милиони луѓе, од кои 13.09.057 се точни, се заразени со вирусот корона во светот, покажуваат .

Според веб-страницата, од ефектите на вирусот корона досега починале 570.565 луѓе, додека 7.567.694 се излечиле.

Најлошата состојба е сè уште во Соединетите Држави, каде повеќе од 3,4 милиони луѓе се заразени со вирусот корона, додека 137.733 луѓе починале.

На второ место по бројот на заразени и мртви е Бразил со повеќе од 1,8 милиони заразени и 72.100 смртни случаи.

Следува Индија со 879.466 заразени, Русија со 727.116 заразени и Перу со 326.326 заразени.

Повеќе од 300.000 заразени има во Чиле и Шпанија!

На осмото место е Мексико со 295.268 пациенти, а на деветтото место е Велика Британија со 289.603 заразени лица.

Сепак, Велика Британија е на третото место во светот по бројот на жртви, бидејќи 44.819 смртни случаи се потврдени во таа земја.

Јужна Африка е на 10-то место во светот според бројот на заразени со вирусот корона со 276.224 случаи.

Во таа земја, 4.079 лица починале како резултат на овој вирус.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...