Од СЗО предупредуваат дека во првите шест месеци од оваа година пријавени се најмногу случаи на заболени од оваа болест. Како што стои во извештајот бројот на заболени од сипаници е најголем во последните 13 години и речиси три пати повеќе отколку во истото време минатата година. 

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 август, 2019 19:57

СЗО предупредува: Епидемиите од сипаници се присутни во целиот свет!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Во најновиот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) стои дека епидемиите на сипаници во моментов се присутни во целиот свет и продолжуваат да се шират со голема брзина.

Од СЗО предупредуваат дека во првите шест месеци од оваа година пријавени се најмногу случаи на заболени од оваа болест. Како што стои во извештајот бројот на заболени од сипаници е најголем во последните 13 години и речиси три пати повеќе отколку во истото време минатата година. 

Во последните 25 години најголе број случаи на сипаници се забележани во САД, додека пак во европскиот континент во првите шест месеци од оваа година се регистрирани речиси 90.000 случаи на зарази со оваа вирусна болест. Според тоа годинава се надминаа бројките забележени за цела 2018 година кога од сипаници во цела Еврипа беа заболени 84.462 лица.

Во најновиот извештај како причина за зголемениот број заболени се наведува пониското ниво на вакцинирање. Некаде станува збор за недостаток на пристап до поквалитетна здравствена заштита или услуги на вакцинирање, некаде за судири внатре во земјата, а некаде за дезинформации за ефектите од вакцинирањето или послабата упатеност за важноста на високото ниво на вакцинирање.

Во Демократска Република Конго, Украина и Мадагаскар годинава се забележени најголем број случаи на сипаници. Меѓутоа, на Мадагаскар во последните неколку месеци бројката на заразени драстично се намалила заради владината кампања за потребата од ванцинирање. Големи епидемии од оваа болест се забележни и во Ангола, Камерун, Чад, Казахстан, Нигерија, Филипини, Јужен Судан, Судан и Тајланд.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравство

И во 2016 година во истоветниот период била прогласена епричела на ниво на општина Крива Паланка и Ранковце, што покажува дека станува збор за заразно заболување кое се јавува циклично.

НОВА ЕПИДЕМИЈА НА СИПАНИЦИ: Во Крива Паланка и Ранковце е прогласена епидемија на варичела

Според податоците за пријавени случаи на лица заболени од овчи сипаници од Подрачната...

Министерот Филипче најави дека во следните два-три месеци ќе биде готов електронскиот регистар за малигни болести, кој досега го немаше. Се прави во соработка со претставници на Европската комисија и Светската здравствена организација.

Две странски компании во трката за изградба на новиот клинички центар

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во интервју за порталот „Фактор“ изјави...

Со овој случај, заклучно до 1 ноември во државава се регистрирани 1.901 случај на мали сипаници со стапка на заболување од 91,9 на 100.000 жители. Од Институтот за јавно здравје информираат дека сé уште е во тек епидемија на мали сипаници.

НОВ СЛУЧАЈ НА МАЛИ СИПАНИЦИ: Заболено невакцинирано дете, регистрирани вкупно 1.901 случај

Не стивнува епидемијата од мали сипаници. Изминативе две недели е регистриран нов случај...

Митото го земале од роднини на починат пациент на Одделот за интензивна нега, иако од Клиниката официјално не коментираат.

Драма на КАРИЛ: Медицинска сестра фатила вработен како зема мито и била нападната

На Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување деновиве медицинско...