СЗО прецизира дека оваа варијанта има мутации што би можеле да укажат на ризик од отпорност кон вакцините и нагласи дека се потребни дополнителни студии за да се испитаат карактеристиките на овој сој на коронавирусот.

Објавил: Владо Марин | 2 септември, 2021 4:51

СЗО следи нов сој на коронавирусот, наречен „му“

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Светската здравствена организација (СЗО) следи нова мутација на коронавирусот, наречена „му“, која првпат беше откриена во Колумбија во јануари, соопшти оваа организација на ОН.

Му, научно позната како Б.1.621, е класифицирана како „варијанта што треба да се следи“ (варијанта од интерес), наведе СЗО во својот неделен билтен за развојот на пандемијата на коронавирусот.

СЗО прецизира дека оваа варијанта има мутации што би можеле да укажат на ризик од отпорност кон вакцините и нагласи дека се потребни дополнителни студии за да се испитаат карактеристиките на овој сој на коронавирусот.

„Варијантата му има група мутации што укажуваат на потенцијални својства на бегство од имунитетот“, се вели во билтенот.

Постои голема загриженост во врска со појавата на нови вирусни мутации, бидејќи стапките на инфекција на светско ниво повторно се зголемуваат, при што предничи високопреносниот делта-сој, особено кај невакцинираните и во регионите каде што антивирусните мерки се олабавени.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Од почетокот на годината, во централна Африка, каде вообичаено се јавуваат мајмунски сипаници, се пријавени речиси 1.500 случаи и 70 смртни случаи.

СЗО: Мајмунските сипаници не се закана за глобалното здравје

Во моментов, мајмунските сипаници не претставуваат закана за глобалното здравје, соопшти...

Заедно! добива релативно мнозинство со 224 пратеници, Нупес – сојузот на левицата е на второ место со 149 пратенички места, според првите проценки.

Францускиот претседател Емануел Макрон нема да има апсолутно мнозинство во Националното собрание

Според сите први проценки на институтите за испитување на јавното мислење, францускиот...

Арктикот - местото на најбрзо затоплување на Земјата - веќе влезе во невидена состојба на „закана за глобалната климатска стабилност“.

СЕ ЗАКАНУВА НОВА ОПАСНОСТ ВО СВЕТОТ: Ќе имаме само уште 9 години нормален живот (ВИДЕО)

Арктичкиот морски мраз ќе исчезне околу 2029 година според сателитските слики, предизвикувајќи...