Најмалку 255 загинати во силен земјотрес во Авганистан

Објавил: Мате Парлоф | 22 јуни, 2022 8:20

Силен земјотрес во Авганистан, најмалку 255 загинати

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Најмалку 255 загинати во силен земјотрес во Авганистан!

Најмалку 255 лица загинале во земјотресот со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала што во текот ноќта го погоди источен Авганистан, соопшти агенцијата Багхтар, пренесе ДПА

Потресот со јачина од 6,2 степени рано утринава ги погоди густо населените делови на Пакистан и Авганистан, соопшти американскиот Геолошки завод (УСГС)!

Потресот погодил подрачје на околу 44 километри од градот Кост, на југоистокот на Авагнистан, а епицентарот бил на длабочина од 51 километар, наведе УСГС!

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Земјотрес