Новиот круг преговори со талибанците за мир во Авганистан беше најпродуктивните до овој момент, изјави специјалниот претставник на САД, Залмај Халилзад.

Објавил: Рејхан Бајрами | 7 јули, 2019 10:46

СИЛНА ЕКСПЛОЗИЈА: Талибанците разнесоа автомобил во Авганистан, најмалку 12 мртви!

Фото/Текст извор: ©онлине /магазин

Талибанските исламистички борци убиле најмалку осум припадници на авганистанските безбедносни сили и четворица цивили, а повредени се повеќе од 50 цивили во експлозија на автомобил-бомба во централниот дел од Авганистан, пренесе „Ројтерс“.

Како што пренесува „Ројтерс„ талибанците презеле одговорност за нападот кој бил изведен во близина на зградата на Националниот директорат за безбедност (НДС).

„Над десетина офицери на НДС се убиени или повредени“, соопшти портпаролот на талибанците, Забихулах Муџахид.

-Овие шест дена беа најпродуктивниот круг преговори што сме ги воделе со талибанците досега. Постигнавме напредок за сите дискутирани прашања, изјави Халилзад вчера, непосредно пред почетокот на средбата за мир во катарскиот главен град Доха.

Од своја страна, претставникот на талибанците во Доха Сухаил Шахин изјави дека е „задоволен од постигнатиот напредок”.

Ние не наидовме на пречки, додаде тој.

Портпаролот на исламистичките бунтовници објави на Твитер дводневна пауза во преговорите со САД.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Овој терорист САД долго време го барале, а американскиот претседател Доналд Трамп рекол дека воената операција во која бил убиен лидерот на ИСИС, Абу Бакр Ал Багдади е позначајна од убиството на Осама бин Ладен во 2011-та година во текот на владеењето на Обама.

ЕКС СОПРУГАТА НА НАЈГОЛЕМИОТ ЗЛОСТОРНИК ВО СВЕТОТ: Багдади беше нормален човек – професор на Универзитет

Лидерот на Исламската држава Абу Бакр Ал Багдади бил убиен за време на викендот, а покрај...

Во нередите се запалени многу згради во центарот на градот и градското метро е блокирано.

Во Чиле прогласена вонредна состојба: Насилни протести поради поскапувањето на јавниот превоз(ВИДЕО)

Претседателот на Чиле, Себастијан Пинера, прогласи вонредна состојба во главниот град...