Таа вели дека е чудно тоа што верска заедница повика да се излезе на гласање, иако Македонија е секуларна држава.

Објавил: Сара Фемина | 13 мај, 2019 21:31

Силјановска: “Добив понуда од нашата дијаспора да настапам на изборите самостојно”

Фото/Текст извор: ©онлине магазин

Гордана Силјановска Давкова, која беше кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ во Отворено на Алфа ТВ, вечерва изјави дека добила понуда од нашата дијаспора да настапи на изборите самостојно.

Во вечерашната емисија „Отворено„ на Алфа ТВ, Гордана Силјановска Давкова, која беше кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, изјави дека вели дека ова искуство на претседателските избори сепак вредело, бидејќи беше жена кандидат за претседател.

Таа изјави дека според неа изостана институционалната поддршка, но рече дека не бара објаснување од никого.

Таа вели дека според реакциите на луѓето со кои комуницира, нејзиниот политички настап ќе биде вовед во нова политичка култура, затоа што зад неа стојат многу млади луѓе кои ја поддржуваат. 

Гордана Силјановска Давкова која беше кандидат за претседател од ВМРО-ДПМНЕ, вели дека таа добила понуда од нашата македонска дијаспора да настапи на изборите самостојно. 

„Партиите се главни актери во изборната трка, сами не можете многу да сторите“, рече таа.
Таа вели дека е чудно тоа што верска заедница повика да се излезе на гласање, иако Македонија е секуларна држава.

Гордана Силјановска Давкова рече дека едно општество за сите може да биде само граѓанското општество, и ги отфрли обвинувањата кои ги имаше во кампањата дека била националист.

Давкова е експерт за избори на ООН и потпретседател на групата Независни експерти за локална самоуправа при Советот на Европа. Член на Венецијанската комисија и автор е на стотина научни трудови за уставното право и политичкиот систем.

Била избрана за асистент по предметот политички систем на Правниот факултет во Скопје (1989), за доцент по уставно право и политички систем (1994), а потоа и за редовен професор во 2004.

На конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ која се одржа во Струга, Гордана Силјановска-Давкова била избрана за претседателски кандидат.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Интервју

„Не знам, тоа ќе видиме како ќе биде текот на кампањата. Ние како МВР располагаме со оперативни информации дека одредени криминални структури ќе бидат искористени за вршење поткуп и притисок да се гласа, меѓутоа работиме на терен“, рече Чулев.

Чулев: Имаме информации дека криминални структури ќе вршат поткуп и притисок врз гласачи

Во вчерашното гостување во емисијата „Само интервју“ на Канал 5 телевизија министерот...

Шекеринска за снимките на екс директорот на Фондот за здравство, Ден Дончев кои денеска излегоа на јутјуб рече дека таа и слушала и гледала снимки и дека карактеристика било тоа што таа што ја гледаш не можеш да ја чуеш и обратно.

ШЕЌЕРИНСКА: ВМРО-ДПМНЕ освен национализам и фејк њуз 3 години ништо не им понуди на граѓаните

Во вечерашната „Само Вистина“ дебатираа Радмила Шекеринска и Александар Николоски. Шекеринска...

Тој изјави дека капацитети во болниците кои згрижуваат пациенти со Ковид-19 има, а поголем предизвик претставува кадарот. Според него, во Скопје има 26 специјалисти по инфективна медицина, и уште толку низ другите градови низ Македонија.

Филипче: Покажавме дека здравствениот систем функционира и може да му се верува

Министерот за здравство Венко Филипче во вечерашното гостување во емисијата „Само...

Министерот Филипче упати апел до граѓаните дека со одговорното однесување ќе им се помогне и на лекарите и на медицинските сестри.

Филипче: Горд сум на здравствените работници, се мобилизиравме за најголемиот здравствен предизвик досега

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, во вчерашното гостување на ТВ21 истакна...