По неговата изјава се огласи новинарот Бранко Героски преку социјалната мрежа Фесјбук. 

Објавил: Валерија Петрова | 2 септември, 2019 21:20

Силјан си ги бара парите назад – по оваа изјава Героски се огласи: Некој овде опасно лаже, а можеби и фејкува документација

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Откако денеска Силјан Мицевски беше повикан во Обвинитлството за организиран криминал да даде исказ по повод случајот „Рекет“, тој пред да го даде својот исказ кај шефицата на организираниот криминал Вилма Русковска пред новинарите тврдеше дека дал 720.00 евра за старечки домови кои никогаш не беа изградени, што ги уплатил на Меѓународен сојуз на невладината на Боки 13.

Бизнисменот беше прашан од страна на новинарите дали се сретнал со Бојан Јовановски тој одговори дека немал остварено средба , туку само дека  Меѓународниот сојуз се договориле преку договор, но и го прашаа како ќе си ги врати парите, кратко одговори „ќе го прашате Бојан“.

Силјан Мицевски на распит за случајот Рекет

По неговата изјава се огласи новинарот Бранко Героски преку социјалната мрежа Фесјбук.

– Мицевски вели дека парите не ги платил како авторски хонорар, туку на сметката на Меѓународен сојуз. Хмммм…, пишува новинарот Бранко Героски на својот Фејсбук.

-Бабата на чија сметка биле уплатени парите сведочеше дека ги подигнала и дека потоа некоја жена и ги зела. Арафат Муареми од Финансиската полиција јавно изјави дека порано ја испитувале трансакцијата на сметката на бабата, но дека не нашле ништо сомнително. Имам впечаток дека некој овде опасно лаже, а можеби и фејкува документација. Се надевам дека обвинителката Русковска е внимателна. Зашто, станува збор за 750.000 евра, за кои се уште не се знае кај се, додава Героски на својот профил на Фесјбук.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...

МВР против Б.О. поднесе прекршочна пријава поради кршење на Законот за патен сообраќај. Како што се гледа на видеото, објавено од Османи, на својот профил на Фејсбук, тој додека управува со автомобилот разговара на телефон и минува преку полна линија.

Османи доби 25 негативни поени – Вице -премиерот вели дека не ги надминал ингеренциите најави нов увид, овој пат во Тетово

По бурните реакции по објавената снимка Бујар Османи вели дека не ги надминал ингеренциите...

Во пријавата се тврди дека тие здружено презеле дејствија со кои ја оштетиле и неа, но и Буџетот на Република Македонија, во обид да стопираат влез на странска инвестиција во Македонија вредна 11,5 милиони евра.

Героски открива нов скандал: На повидок „Рекет 2“: Дали Ден Дончев водел хајка да се спречи шведска инвестиција во здравството?

Против директорот на Фондот за здравство Ден Дончев и против актуелниот министер за...