Поради недостиг на попишувачи, Владата донела одлука, доколку ДЗС има потреба од повеќе попишувачи, на располагање ќе ги има вработените во државните институции.

Објавил: Владо Марин | 26 август, 2021 7:42

Симовски: Подготвени сме да почнеме со пописот

Фото/Текст извор: ©магазин.мк/Фото: МИА

Остануваат уште 10 дена до почеток на процесот на попишување, а вчера завршува последниот рок за регионални попишувачи.

Поради недостиг на попишувачи, Владата донела одлука, доколку ДЗС има потреба од повеќе попишувачи, на располагање ќе ги има вработените во државните институции.

Поради зголемениот број на заразени со Ковид 19, дали ќе може да се измени методологијата на попис и да се разгледа предлогот на македонската опозиција за онлајн попис? Симовски рече дека такво нешто не доаѓа предвид.

Симовски вели дека се подготвени за почеток на статистичката операција, додаде дека сите комисии се подготвени а својата работа и дека во моментов се одржуваат обуките на регионалните инструктори, додека за неколку дена ќе почнат и обуките за попишувачите, пренесе Тв 21.

Пописот на населението ќе почне на 5 септември и ќе трае до крајот на септември. И натаму продолжува пописот на дијаспората.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Од нив, 1.899 гласачи се од 13-те казненопоправни установи каде гласачките места беа отворени утрово во 7 часот, а каде гласањето ќе трае до 19 часот.

ДИК: Правото на глас денеска може да го искористат 10.653 гласачи

На денот пред локалните избори, денеска своето право на глас можат да го остварат вкупно...

Изградбата на Фотонапонската електрана„Осломеј“, е почеток на иницијативата со која значително ќе се зголеми производството на електрична енергија од обновливи извори, особено од сонцето, и првите киловати електрична енергија од фотоволтаичната електрана од 10 мегавати, инсталирана на површина на сегашната Термоелектрана „Осломеј“, се очекуваат да протечат во наредните неколку месеци.

Заев: ФЕЦ „Осломеј“ ќе биде запаметена како прва енергетска транзиција на електрана на јаглен во капацитет за чиста енергија во регионот

Претседателот на Владата на Зоран Заев, во придружба на раководството на „Електрани...

Ако и по вториот круг од кои било причини не се изврши избор на градоначалник, изборната комисија во рок од 15 дена од завршувањето на изборите ја известува Владата.

Кој ќе биде избран во првиот круг, а кој оди во втор

Во земјава утре се одржуваат Локалните избори 2021 на кои за градоначалничката функција...

Министерот за економија Крешник Бектеши уверува дека состојбата будно се следи и се прават напори цената и по Нова Година да остане на исто ниво.

Струјата ќе поскапи по Нова година, но засега никој не знае за колку

Поскапа струја догодина ќе има, но за колку не знае никој. Надлежните сепак тврдат дека...