Периферните тумори клинички се манифестираат само кога ртење во висцерална плевра или торакален ѕид:.

Објавил: Перо Милчин | 11 декември, 2021 17:28

Симптоми на рак на белите дробови

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

За жал, ракот на белите дробови нема специфични симптоми. Мошне често, и покрај неговата преваленца, болеста е асимптоматска. Затоа е тешко да се сомнева во таков тумор во раните фази.

Денес е вообичаено да се разликуваат четири групи на клинички манифестации на рак на белите дробови:

1. Симптоми забележани со локалното ширење на туморот;

2. Симптоми кои се јавуваат кај далечните метастази;

3. Неспецифични системски симптоми;

4. Паранеопластични синдроми.

Рак на бели дробови е болест карактеризирана со неконтролиран клеточен раст во ткивата на белиот дроб. Ако се остави без лекување, овој раст може да се прошири надвор од белите дробови во други делови од телото, преку процес којшто се нарекува метастазирање. Повеќето ракови кои почнуваат во белите дробови, наречени примарни белодробни тумори, се карциноми кои потекнуваат од епителни клетки.

Симптоми во локалното ширење на карцином.

Тие директно зависат од локализацијата на неоплазмата и нејзината големина.
Значи, со поразот на големите бронхии (таканаречен “централен рак”):
Кашлица;
Недостаток на здив;
Хемоптиза;
Опструкција (опструкција) на бронхиите (треска, кашлица со гноен и мукозен спутум).
Периферните тумори клинички се манифестираат само кога ртење во висцерална плевра или торакален ѕид:
Сува кашлица;
Болка во градите (засегнатата страна);
Кога се шири до медијастинумот, присуството на одредени симптоми зависи од засегнатиот орган.

На пример:
Компресија / ртење на супериорната вена кава – проширување на вените на горните гради, југуларна вена, оток на вратот и лицето, понекогаш цијаноза;
Ртење во езофагусот – дисфагија.
Пораз на перикардот:
Повреда на срцевиот ритам;
Перикардитис;
Срцева слабост: оток на нозете, отежнато дишење, итн.
Ако туморот е локализиран во апикалниот сегмент и влијае на гранките на брахијалниот плексус – Penkost синдром.

Симптоми на далечни метастази

Околу 60% од примарните пациенти (за прв пат се консултирале со лекар) со мали клетки и 30% со рак на бели дробови кај белите дробови веќе имаат симптоми кои укажуваат на присуство на далечни метастази.
Како по правило, тие се локализирани во централниот невромускулен систем, надбубрежната жлезда и црниот дроб. Ако зборуваме за клиничката слика, тогаш е сосема поинаква во секој случај. Ова се должи на големината на далечните метастази, нивната локација и број.

Неспецифични системски симптоми

Ваквите симптоми се забележани кај речиси половина од примарните пациенти со рак на белите дробови. Тие вклучуваат:
Недостаток на апетит;
Остра загуба на телесна тежина (повеќе од 10 кг);
Радиографска необјаснета треска;
Брз замор;
Замор;
Анемија.
Присуството на горенаведените симптоми обично укажува на генерализација на туморскиот процес. Во врска со ова, докторот назначува дополнителни испитувања и назначува соодветен третман.

Паранеопластични синдроми

Сите паранеопластични синдроми се поделени на:
Хормонален (гиперадренокортицизам, гаморолна хиперкалцемија, итн.);
Невролошки (Итон-Ламберт синдром, кортикална енцефалопатија, итн.);
Мускулоскелетни (симптом на тимпанични стапчиња, остеоартропатија);
Други (на пр. Кардиоваскуларни).

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Дијагнозата во типичните случаи лесно се поставува врз основа на податоците од родителот за тегобите на детето,прегледот на детето и рутински биохемиски иследувања(леукоцити и леукоцитна формула ).

Кога се зголемуваат лимфните жлезди?

Зголемени лимфни жлезди не се ретка појава. Може да бидат последица на обична настинка...

Според документите, мајката на екс економскиот директор на клиниката била заведена со дијагноза рак на бели дробови, за подоцна во истиот тој систем да заврши со дијагноза анемија.

Мајката на екс економскиот директор на Онкологија во систем била заведена со дијагноза рак на бели дробови, иако не била онколошки пациент

Мајката на поранешниот организациски директор на скопската Клиника за онкологија,...