Ликвидацијата на компанијата предизвикува непресметлива штета на целата економија на Црна Гора, а особено на туристичкиот сектор со несогледливи последици“, наведува синдикатот во писмото.

Објавил: Рејхан Бајрами | 27 декември, 2020 15:29

СИНДИКАТОТ НА МОНТЕНЕГРО ЕРЛАЈНС СО ПИСМО ДО ВЛАДАТА: Црногорската влада во најтешко време им заврти грб на семејствата на 360 вработени

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Синдикатот на работниците на Монтенегро ерлајнс испратија отворено писмо до Владата на Црна Гора, во кое истакнуваат дека исклучувањето на националната авиокомпанија е последната, а не и првата опција на која се прибегнува.

Ликвидацијата на компанијата предизвикува непресметлива штета на целата економија на Црна Гора, а особено на туристичкиот сектор со несогледливи последици“, наведува синдикатот во писмото.

Во време кога ИАТА (Меѓународна асоцијација за воздушен транспорт) ги повика владите на земјите кои имаат удел во авиокомпаниите итно да ја поддржат авионската индустрија, црногорската влада донесе одлука да им сврти грб на семејствата на 360 вработени за време на пандемијата на вирусот корона, велат од синдикатот!

Исто така не им биле исплатени придонеси за задолжително социјално осигурување неколку години и дека професионално ги извршувале своите должности “, се наведува, меѓу другото, во писмото на Синдикатот на работниците на Црна Гора.

Тие посочуваат дека преструктуирањето е легална и легитимна опција поддржана од Европската унија и која претставува прифатлив модел на одржливост и се заснова на успешно имплементираниот модел применет, меѓу другото, во Air France, Lot, Al Italia, каде што овие државни авиокомпании најдоа модел за опстанок и обезбедија привремено финансирање и ликвидност.

Свесни сме дека мора да се направи вистинско преструктуирање, за што е потребно да се изготви План за преструктуирање и финансиска консолидација на компанијата, рационализација на работењето и утврдување на бројот на вработени во согласност со големината на возниот парк, според синдикатот.

„Дури и ако објавата за намерите на Владата на Црна Гора да го затвори М.А. е конечна, вработените во компанијата со право се загрижени за нивното постоење, со оглед на фактот дека ниту раководството ниту претставниците на Владата на Црна Гора не ги информираа вработените за намерите.

Исто така не им биле исплатени придонеси за задолжително социјално осигурување неколку години и дека професионално ги извршувале своите должности “, се наведува, меѓу другото, во писмото на Синдикатот на работниците на Црна Гора.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Вакцинацијата против коронавирус во Албанија продолжува со несмалена динамика и до сега имунизирани се 250.676 лица, објави министерката за здравство Огерта Манастирлиу преку видеозапис на Фејсбук.

Во Албанија вакцинирани над 250 илјади лица

Вакцинацијата против корона вирусот во Албанија продолжува со несмалена динамика...

Учеството е над 90 отсто, а во изминатите седум дена, во просек е 93 проценти и станува збор за 10 до 12 илјади вакцинации дневно!

Грчкиот министер за здравство: Во јули колективен имунитет во Грција

До крајот на јуни или средината на јули ќе биде вакциниран еден голем дел од грчкото...

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката партија на премиерот Бојко Борисов, но би можело да биде тешко да се најдат коалициски партнери заради слабиот одѕив среде стравувањата од пандемијата.

Бугарите денеска избираат нова Влада, се очекува победа на Бојко Борисов

Бугарите денеска гласаат на парламентарни избори и се очекува да победи десноцентристичката...