Прочитав на Интернет дека авионот се срушил. Кога пристигна информацијата дека станува збор за воен авион МИГ 21, знаев дека татко ми е во него, но се надевав дека ќе се катапултира и ќе преживее.

Објавил: Перо Милчин | 27 септември, 2020 0:28

Синот единец на загинатиот пилот за трагедијата дознал на интернет: Тато не требаше да работи во петокот, тој почина на слободен ден

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Единствениот син на мајорот Дејан Крсник, кој загина во падот на воениот авион заедно со капетанот Звонко Василјевиќ, соопштил на пријатели дека слушнал за несреќата на интернет.

Прочитав на Интернет дека авионот се срушил. Кога пристигна информацијата дека станува збор за воен авион МИГ 21, знаев дека татко ми е во него, но се надевав дека ќе се катапултира и ќе преживее.

Како што дознава Курир.рс, ова на неговиот пријател му го кажал синот на мајорот Дејан Крсник (49), кој загина во пад на воен авион во селото Брасина кај Мали Зворник во петокот наутро, заедно со неговиот колега Звонко Василјевиќ (43), капетан од прва класа.

Да потсетиме, трагедијата се случи околу 9,15 часот, а Крсник и Василјевиќ полетаа од аеродромот во Батајница за да извршат редовна задача на летот.

Трагедијата се случи околу 9,15 часот, а Крсник и Василјевиќ полетаа од аеродромот во Батајница за да извршат редовна задача на летот.

Единствениот син на мајор Крсник вчера примаше сочувство со неговата мајка во станот во Земун. Неговиот пријател вели дека тој раскажал што се случило во кобниот ден.

– Ми рече дека Дејан требаше да биде на слободен во петокот, но тие го повикаа од работа и го замолија да дојде на аеродромот да лета со Василјевиќ. Дејан се согласи да работи и на слободен ден – вели пријателот.

Според неа, синот на Дејан до последен момент се надевал дека неговиот татко ја преживеал несреќата.

– На почетокот никој не знаеше што се случува. Неколку часа подоцна, му беше кажано дека починал и морал да и каже на својата мајка. Ми рече дека целиот свет се срушил врз него, дека во тој момент го испуштил телефонот од рацете – вели соговорникот и продолжува:

– Го прашав дали знае што е причината за трагедијата, тој ми рече дека не знае, дека сè уште не им кажале ништо и дека истрагата ќе утврди што се случило.

Пријателите и колегите на Крсник велат дека тој бил голем професионалец и оти минал низ сите боишта.

– Мајорот требаше да се пензионира наскоро, ова беше една од неговите последни задачи во армијата. Кога ќе се пензионираше, тој планираше да продолжи да работи како инструктор за летање во академијата за пилоти во Вршац. Помина низ сите боишта, а учествуваше и во одбраната на земјата во 1999 година – вели еден пријател.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од InMemoriam

Борислав Бора Дрљача беше српски фолкер. Татко му се викаше Бранко, а мајка му Стоја. Неговата мајка беше убиена од усташите за време на Втората светска војна, пред да наполни две години.

ГОЛЕМА ТАГА: Почина српскиот пејач Бора Дрлјача!

Српскиот пејач Бора Дрлјача почина денес, на 11 октомври, на 80-годишна возраст. Пејачот...

Тој додаде дека смртта на неговиот татко не била неочекувана, имајќи предвид дека тој има 94 години и дека неговата здравствена состојба се влошува.

ПОЧИНА БИЛ ГЕЈТС: Филантропистот и татко на основачот на „Мајкрософт“ почина на 94 години!

Гејтс, кој имаше Алцхајмерова болест, почина во понеделникот во неговиот дом во американската...

Бјелица долги години се бореше со подмолната болест - рак, за што пишуваше и во своите книги. Автор е на повеќе од 40 книги.

Почина Исидора Бјелица, по долгата и тешка битка со болеста!

На 52 годишна возраст, вчера почина познатата српска писателка Исидора Бјелица Пајкиќ. Писателката...