Јас не сум јавна личност и не сакам повеќе моето име да се провлекува во јавноста

Објавил: admin@magazin | 26 април, 2019 18:15

Синот на Мира „дизел“ најави отказ од ЕЛЕМ

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Синот на пратеничката Мира Стојчевска, Виктор Стојчевски,  на својот профил на Фејсбук објави дека од вторник ќе поднесе оставка на своето работно место во АД ЕЛЕМ од, како што вели тој, морални причини, пренесе Pressingtv.mk.

Јас не сум јавна личност и не сакам повеќе моето име да се провлекува во јавноста.

„Сакам да ја известам јавноста дека јас како дипломиран геодетски инженер на Градежен Факултет – Скопје при УКИМ, свесен за моите знаења и способности имам капацитет да работам во било која компанија од приватниот и државниот сектор каде што се бара геодет. При крај сум со моите магистерски студии на Градежениот Факултет и имам желба и намера да се посветам на мојата професионална кариера.

Во таа насока, сакам да ве известам дека по одлуките на вчерашната седница на ДКСК, од морални причини решив на 30.04.2019 (вторник) да го доставам моето барање за отказ од АД ЕЛЕМ и да се повлечам од работното место“, гласи статусот на Стојчевски на Фејсбук.

Антикорупциска оваа недела отвори предмети за вработувања на блиски на функционери преку непотизам, а во нив се најде и името на Стојчевски. За него беше констатирано дека директорот на АД ЕЛЕМ нема ексклузивно право да вработува по негов личен избор.

Вчера премиерот Зоран Заев рече дека им наредил на сите роднини на функционери да го сторат ова. Претходно отказ си даде и мајката на пратеникот и портпарол на СДСМ Костадин Костадинов, Фанија,  за која исто така ДКСК потврди дека е вработена на сомнителен начин. И сестрата и мајката на сопругата на пратеникот Александар Кирацовски си дадоа отказ уште пред комисијата да утврди непотизам и во нивните случаи.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Одговарајќи на новинарско прашање, Пендаровски појасни дека ги повикал надлежните да ги прекинат колективните годишни одмори во времето кога овој случај почнал да се развива во јавноста, бидејќи сметал дека аферата има такви пропорции што не може да се дозволи да има колективен годишен одмор во време кога јавноста очекува резултати.

Пендаровски порача: Секој што е спомнат во РЕКЕТ веднаш да се јави во ОЈО

Врховниот командант пред цела македонска јавност изјави дека секој кој е на некаков...

Беа засадени 30-ина садници кои ги обезбеди локалната власт додека големото пошумување ќе се случи на 9 ноември, Денот на Општина Велес.

ПЕНДАРОВСКИ ЗЕДЕ ЛОПАТА ВО РАЦЕ: Засади јапонски кедар на опожарената површина околу езерото Младост!

Претседателот Стево Пендаровски засади садници јапонски кедар на опожарената површина...