Синот на седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер, Мик, ја забележа својата прва победа во европската Формула 3 на патеката „Спа“ во Белгија.

Објавил: admin@magazin | 28 јули, 2018 21:49

Синот на Михаел Шумахер, Мик Шумахер со прва победа!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Ни една патека Михаел Шумахер не го поврзува толку колку што го поврзува Circuit de Spa-Francorchamps, таканаречен “Ardennes rollercoaster”. Тука Шумахер го прослави својот прв успех во 1992 година, дванаесет години подоцна ја направи својата седма и финална светска титула во Белгија. Сега историјата се повторува. денес на оваа патека Мик Шумахер, син на легендата на Формула 1, ја освои својата прва победа во помладата серија за Формула 3.

Мик Шумахер е роден на 22 Март 1999 во Швајцарија. Својата кариера во Формула 3 ја почна во 2017

“Тоа е одлично чувство да се биде во Спа”, рече тој. “Се чини дека Спа е добро место за семејството Шумахер”. Во третата и последната трка од викендот во Спа-Франкоршамп. Шумахер стартуваше од шестата позиција и пред првиот круг беше четврти. До крајот на обиколката, Мик веќе влезе во Топ 3. Само пет минути пред крајот на трката, Мик направи маневар и ги претекна во рамките на два свиока Маркус Армстронг и Роберт Шварцман, за да ја преземе лидерската позиција.

Најголемите успеси на Шумахер досега беа трето место во неговата дебитантска сезона 2017 година во Монца и оваа сезона во Будимпешта и Зандвоорт. За ранг на титулата победата на Шумахер и покрај неговиот успех нема ранг, затоа што тој во 15 трки остана пет пати без поени.

Михаел Шумахер – е рекордер во Спа-Франкоршампс. 

Со своите седум титули, Михаел Шумахер е рекордер во светски шампион во Формула 1. Меѓутоа, за време на фатална несреќа за време на скијање во 2013 година, тој сериозно се повреди и доживеа траума на краниоцеребрална болест. Шумахер беше во кома неколку месеци. Во средината на 2014 година, тој се разбуди и беше префрлен дома. Од тогаш до ден денес нема повеќе јавни изјави за неговиот здравствен статус.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...

Шумахер пред шест години доживеа несреќа за време на скијање на Алпите од која се здоби со тешки повреди на главата поради што и долг период беше во коматозна состојба. Неговиот денешен лик е енигма за светската јавност, освен за членовите на семејството.

ЛОШИ ВЕСТИ ЗА ШУМАХЕР: Повеќе не е во кома, но не е како порано

Никола Ачијари, светски познатиот неврохирург од Италија, денеска ја шокираше јавноста...

Хамилтон е британски возач во Формула 1, и успеа да го заземе врвот на листата најдобри спортисти организирано од полската новинарска агенција.

Луис Хамилтон прогласен за најдобар спортист во Европа

34- годишниот Луис Хамилтон ја доби титулата најдобар спортист во Европа во традиционалниот...