Па оттука твитерџиите поставија прашање дали во овој случај не се работи за злоупотреба на деца во политиката?

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 април, 2019 10:58

Синот на Стево Пендаровски во училиште делел маички и пропаганден материјал?

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Вчера на социјалната мрежа Твитер осамна фотографија, на која се гледа како синот на Пендаровски заедно со свои другари, се облечени во маички со слоганот на СДСМ, за престојните претседателски избори Заедно Напред.

Синот на Пендаровски делелл маички “Заедно Напред”

Па оттука твитерџиите поставија прашање дали во овој случај не се работи за злоупотреба на деца во политиката?

Денес синот на Стево Пендаровски во училиште делел маички и друг пропаганден материјал, нели ова е злоупотреба на деца?,стои над фотографијата поставена на Твитер.

Инаку пред само неколку дена од  ЦИВИЛ – Центарот за слобода беше констатирано дека политичката злоупотреба на децата продолжува и натаму. Од таму беше посочено дека во поседниот период пред изборите, најчесто во првите редови на митинзите можеа да се забележат деца, и истите беа прикажувани во видео снимки, пропагандни спотови и фотографии што се објавуваат на социјалните мрежи и во медиумите иако постојат јасни домашни и меѓународни закони кои таквата злоупотреба ја забрануваат. ЦИВИЛ според член 12, став 4 од Законот за заштита на децата, каде се забранува злоупотреба на децата поради политичко или верско организирање и дејствување, остро ја осудува злоупотребата на децата и малолетниците во политички и изборни цели.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Актуелно

Николоски во еден момент го запраша министерот за надворешни работи, Никола Димитров која беше целта на промената на името ако после речиси две години Македонија се уште нема добиено датум за преговори со Европската Унија.

Николоски до Димитров: Го променивте името за да влеземе во ЕУ и Нато, зошто се уште нема датум за преговори ?

Александар Николоски, потпретседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, вечерва е гостин...

Според Беговиќ, проблемот со нападите е рецидив од некоректните политики на претходната власт која водеше жестока кампања, облепувајќи ги болниците со „Не примам мито“ и праќајки ги извонредните доктори на еудкација, со што ја понижи и маргинализира лекарската фела. Но, сегашниот министер, не направи ништо за да го излечи рецидивот.

Беговиќ мора да има ефикасен систем за заштита – да има обезбедување и видео надзор во сите здравствени установи

Да се воспостави ефикасен систем за заштита на лекарите (физичко обезбедување и видео...

Во однос на ебзбедноста во училиштето и јас како одговорно лице на оваа инстисуција ги превземаме сите потребни мерки, спортксата сала беше реновирана пред десетина години, но лошата изведба довело до распаѓање на истата.

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски” во Лисиче – родителите револтирани не сакаат да ги пушаат своите деца на настава

Се распаѓа училиштето „Димитар Македонски“ во населбата Лисиче во субстандардни...

Тие според СЈО, нанеле штета на државниот буџет од најмалку 155.117.172 евра и за истиот износ на компанијата изведувач и овозможиле да се стекне со имотна корист.

Делото застарува – Груевски нема да одговара за „Траекторија“

Адвокатот Јанаки Митровски во емисијата 10 минути изјави дека делото за кое поранешниот...