Мик Шумахер преку отворено писмо ја објасни ситуацијата во славното семејство.

Објавил: Катерина Крстиќ | 30 јуни, 2020 9:03

Синот на Шумахер се отвори пред јавноста: Никогаш не го гледав татко ми како најголем возач на светот!

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Синот на број еден возачот на Формула 1, Михаел Шумахер, после долги години од несреќата на неговиот татко реши да си ја отвори душата и прозборе во јавноста.

Надвор од стазите, Шумахер е амбасадор на УНЕСКО и говорник за безбедноста на возачите. Тој е инволвиран во бројни хуманитарни акции низ целиот негов живот и има донирано десеттици милиони долари во хуманитарни цели. Михаил и неговиот помлад брат Ралф Шумахер се единствените браќа кои победиле на трки во Формула Еден, и тие биле првите браќа кои завршиле на прво и второ место во иста трка, во Монтреал 2001 година, и уште еднаш на истото место (но во обратен редослед) во 2003 година.

Имено Мик Шумахер преку отворено писмо ја објасни ситуацијата во славното семејство.

За здравствената состојба на Михаел Шумахер, не се знае речиси ништо од тешката несреќа што ја доживеа додека скијаше на крајот на 2013 година.

-Тој отсекогаш бил мојот татко на прво место. Лекциите и советите што ги добив не ги земам здраво за готово. Еден од нив е никогаш да не бидам премногу еуфоричен ниту премногу депресивен – напиша Мик, кој заедно со својата сестра Џина Марија и мајката Корина, секогаш биле центар на светот за Михаел Шумахер.

-Многу рано сфатив дека сакам да бидам возач во Формула 1, да бидам шампион. Скокнав во картинг кога имав три години, се натпреварував на национално ниво на осумгодишна возраст. На возраст од 11 или 12 години, знаев дека сакам да се бавам професионално со тркање – пишува Мик, кој не си дозволи да се вознемири од товарот на славното презиме.

-Користев различни имиња, бев инкогнито за да докажам дека не сум „син на тато“. Јас разбирам сè, татко ми е петкратен последователен шампион во Формула 1 во годините по моето раѓање. Тоа е прилично неверојатно, зар не? Но, јас никогаш не го гледав татко ми како најголем возач на светот, вели тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Формула

Уште од денот на несреќата, семејството ја крие состојбата на Шумахер, далеку од очите на јавноста, но сепак Тод е еден од ретките луѓе што сопругата на Шумахер, Корина дозволува да се приближи на нејзиниот сопруг. 

Конечно добра вест за состојбата на Михаел Шумахер

Добри вести пристигнаа за фановите на некогашниот број еден возач на Формула 1 Михаил...

Организаторите би се соочиле со проблеми поради опасност од коронавирусот заканувајќи се дека ќе ги откажат трките.

ХАМИЛТОН НОСИ МАСКА: Светскиот првак озбилно го свати КОРНА ВИРУСОТ(фото)

Новата сезона во Формула 1 започнува на 15 март со тркачка патека во Мелбурн. Организаторите...