Европскиот фронт ќе се жали до ДИК за вчерашното прегласување

Објавил: Калина Мартинска | 23 мај, 2024 17:30

Синоќа пратеник изгуби Мендух Тачи, а доби Билал Касами

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

По вчерашното прегласување на парламентарните избори во шестата изборна единица, која го опфаќа северозападниот регион од земјава, доминантно населен со албанско население, се случи мала, но значајна промена во освоените мандати на коалициите на партиите на Албанците. Коалицијата „Вреди“ доби, а коалицијата „Европски фронт“ изгуби еден пратеник во „шестката“ по вчерашното повторено гласање.

ВМРО-ДПМНЕ се уште нема одлучено дали ќе поднесе приговори до ДИК за процесот на гласање или за собирањето на резултатите во шесте избирачки места во петтата ИЕ. Од прегласувањето вчера, оваа партија очекуваше да добие уште еден пратеник во петтата единица, но тоа не се случи. Од друга страна, Европскиот фронт подготвува приговори за вчерашното гласање во Ларце. По прегласувањето, коалицијата загуби еден мандат во шестата единица, кој му припадна на ВЛЕН. Европскиот фронт оценува дека имало неправилности за кои ќе се жали до ДИК.

Партиите и субјектите кои учествуваат на изборите имаат рок од 48 часа за приговори до ДИК.

По прегласувањето во избирачко место во Ларце, Желино, Европскиот фронт загуби еден пратеник од резултатите од 8 мај, додека ВЛЕН доби уште еден пратеник. Но, прегласувањето во шест избирачки места во петтата ИЕ не го поништи резултатот од 8 мај.

Со ова ВМРО-ДПМНЕ останува со 58 пратеници, Европскиот фронт и Коалицијата за европска иднина имаат по 18 пратеници, ВЛЕН со 14 пратеници, додека ЗНАМ и Левица по 6 пратеници.

Види и ова:

ДИК: Европски фронт и ВРЕДИ со по 8 мандати во шестата изборна единица

 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.