Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

Објавил: Владо Марин | 15 мај, 2021 14:47

Сирени за напад се огласија во Тел Авив, се слушаат експлозии

Фото/Текст извор: ©канал 5

Во Тел Авив, вториот најнаселен град во Израел, штотуку се огласија сирените за тревога.

Во градот се слушаат експлозии. Странските медиуми јавуваат дека Тел Авив бил погоден од ракети за прв пат по 48 часа.

Израелската војска на Твитер потврди дека во Тел Авив и во централниот дел на Израел се огласиле сирени што предупредуваат на ракетен напад.

19 лица биле пренесени во болница откако исламистичките милитанти испукале ракети кон израелскиот град Бершеба.

Луѓето биле повредени додека трчале кон засолништата кога се огласиле сирените, а тројца доживеале шок, објавија израелските медиуми.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Криза

Претседателот Володимир Зеленски во своето ноќно видео обраќање вети дека Украина на крајот ќе ги врати градовите што ги изгуби од почетокот на сеопфатната инвазија на Русија на 24 февруари.

Руски проектили погодија станови во Киев

Повеќе експлозии одекнаа во станбена населба во украинскиот главен град рано на 26...

Оние кои пристигаат најчесто се жени, деца или стари лица, откако украинскиот претседател Володимир Зеленски забрани мажи на возраст од 18 до 60 години да ја напуштат земјата.

Повеќе од половина милион бегалци ја напуштиле Украина

Преку 500.000 луѓе ја напуштија Украина по почетокот на воената инвазија на Русија која...