Ние сме во постојан контакт. Ситуацијата е многу тешка, и во Турција и во Сирија

Објавил: Македонка Димкин | 7 февруари, 2023 17:43

Сириски лекар: Овде е катастрофа, испратeте помош преку границата со Турција

Фото/Текст извор: ©Magazin

ЏАМАЛ АСАД, сириски лекар, во емисијата „Новиот ден“ на телевизијата N1 зборуваше за моменталната ситуација во таа земја, која, како и Турција, беше погодена од неколку разорни земјотреси. Нему на Новиот ден му се придружи и министерот за здравство на привремената сириска влада, Марам Алшеик, кој се наоѓа во Идлиб, на северозападот на земјата.

За ситуацијата во Сирија, доктор Асад рече: „Ние сме во постојан контакт. Ситуацијата е многу тешка, и во Турција и во Сирија. Во Турција ситуацијата е малку, малку подобра, таа е понапредна земја со многу болници, има тешка механизација, луѓето помагаат… Добиваат многу спасувачки услуги, но за жал никој не спомнува дека дел од тие спасувачки единици заминуваат во Сирија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Случајно или не, по само неколку дена од како Левица алармираше за катастрофалната состојба во некогашниот дом за деца и младинци, “Ранка Милановиќ”, ноќва во истиот избувна пожар.

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ”

ОД КАКО ЛЕВИЦА ОБЈАВИ ЗА ЛОШИТЕ УСЛОВИ СЕ ЗАПАЛИ ДОМОТ “РАНКА МИЛАНОВИЌ” Додека СДС,...