Ангелина Маркус на Фејсбук: Ке имам ли уште еден долг живот за да ги средам сите тие податоци што ми пристигнуваат од секаде.

Објавил: Рејхан Бајрами | 6 август, 2018 23:52

Сите бараат римски или грчки градови а се тоа е само Македонско недоископано!

Фото/Текст извор: ©Архива

Пост Илинденски истражувања, поминаа Илинденските Празници, поминаа многу настани а којзнае уште што не чека. За мене предимност имаат новите согледувања, новите истражувања за докрај не истражената Македонија.
Со неколку археолози и луѓе од Македониум-от со Страшо Олумчев го прошетавме Овче поле, со Никола Ристевски. Бевме на ископините на Бела Зора, Геоглифот и други места.

Вредеше да се искачам на тие височини. Како космосот сам да ми отвори врати на тоа елипсоидно плато со стрелка низ средината. Чудно е тоа што сите на тоа место го очекуваат гробот на Александар Македонски ама стрелката е усмерена кон Алшар(златна планина), голем предизвик за мене, му ветив на Ристевски соработка за неговата нова книга.
Нови многу интересни сознанија стекнувам за Стибера ударна вест беше дека е пронајдена статуата на божицата Тиха(чисто Македонска) таа е божица на градење на градовите заштитничка на судбините не само во Пелагонија туку и на сите градови Александрии. За Тиха има многу материјал кај Полибие- Историја ||.

Слика од местот на ископините

Ми пристигнуваат многу текстови пак за Стибера, во една карта римјаните заборавиле да ја избришат Пела каде што е палатата на раѓањето на Александар. Многу кражби и фалсификати еве ги на виделина. Една од нив е Елизабета || седната на златниот претстол од Клеопатра со целиот нејзин накит и круна.
Сите бараат римски или грчки градови а се тоа е само Македонско недоископано и непроучено. Во Македонија покрај толку кражби како сеуште да не е ништо значајно откриено. Ке имам ли уште еден долг живот за да ги средам сите тие податоци што ми пристигнуваат од секаде. За сето тоа иако немам тим се постигнувам во оваа една и пол година со пријателите од facebook. Ајде Македонци големи работи не чекаат вреди да ги средиме.

Тоа е вистинско откровение за Македонија иако изгледа дека борбата за опстанок е пред се. Се чуваме за поголемите работи за соочување со големата вистина за Македонија. Се гледаме и слушаме низ истражувањата.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Култура

„Медена земја“ исто така вечерва ја освои и наградата за најдобар документарец на Здружението на филмски критичари на Њујорк.

„Медена земја“ го освои Њујорк: Документарецот најдобар филм за 2019 според „Њујорк Тајмс“

Според “Њујорк Тајмс”документарниот филм „Медена земја“, на Тамара Котевска...

Во онлајн номинирањето учествуваа 569 луѓе, а дамите со најмногу номинации формираа листа од 50 финалистки во вкупно 10 категории за кои потоа гласаше 10-члено жири составено од претставници на медиуми, компании и стопански комори.

Мила Царовска избрана за жена на годината(ФОТО)

Во пријатна и опуштена атмосфера со многу позитивна енергија вчера во “Рагуза360”...

Со писмо од 19 март 1907 година, Јован Бабунски, како шеф на Горскиот штаб им се обраќа на селаните од селото Сенокос, Прилепско, а потписите на штабот се заверени со печат.

Да не беа Охриѓани немаше да се основа Охридската архиепископија!

Во 1890 година, сто и дваесет охриѓани, признавајќи дека долго биле заблудени од Бугарската...