Македонската фудбалска репрезентација го победи Косово со 2:1 во полуфиналето на плеј-офот на Лигата на нации и дојде на чекор до својот прв пласман на европските првенства.

Објавил: Стојче Бушин | 14 октомври, 2020 9:45

СИТЕ ЗА МАКЕДОНИЈА: Македонските фудбалери во дуел со Грузија- вечерва од 20:45 на Националната арена “Тодор Проески”

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Македонија 🇲🇰 вечерва од 20:45 на Националната арена “Тодор Проески” против Грузија во натпревар од #NationsLeague!

Репрезентацијата на Македонија денеска од 20.45 часот против Грузија на Националната арена „Тодор Проески“ – Скопје ќе го игра натпреварот од четвртото коло во Лигата на нации, поточно Лигата „Ц“. Главен судија е Бартон Франковски од Полска.

Неодамна македонската фудбалска репрезентација го победи Косово со 2:1 во полуфиналето на плеј-офот на Лигата на нации и дојде на чекор до својот прв пласман на европските првенства.

Македонија поведе на празната арена „Тодор Проески“ во 16. минута, откако Колољи ја сврте топката во сопствената мрежа по ударот на Ристовски.

Косово доби подарок во 29. минута, кога по големата грешка на голманот Димитриевски и Несторовски, Хадерѓонај погоди за 1:1, но само четири минути подоцна, Велковски постигна гол, што се покажа и победнички.

Лига на нации
Лига „Ц“, 4. коло – двојки

Денеска 20.45 часот Македонија-Грузија
Денеска 20.45 часот Естонија-Ерменија

Табела: Македонија 5 бодови, Грузија 5, Ерменија 4, Естонија 1.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

На сите учесници на турнирот им посакувам успех и добри резултати, со уверување дека оваа манифестација и во годините што се пред нас ќе ја оправдува својата целисходност и мотив, како што тоа досега беше случај, истакна Спасовски на отворањето!

Отворен Централниот меморијален турнир во мал фудбал во чест на загинатите бранители

Денеска повторно ја имам честа како министер за внатрешни работи да го прогласам за...

А нашите фудбалери одиграа машки, со срце и со памет. На сите позиции „десетки“ за сите со оглед на важноста на оваа средба, со оглед на тоа што сега и Косово знае „кој е кој“.Македонија е за класа подобро од ова Косово кое заслужува респект, но освен подарениот гол тие ништо и не направија.

МАКЕДОНИЈА ГО ЗГАЗИ КОСОВО: НАШИТЕ „ЛАВОВИ“ СЕ НА ЧЕКОР ДО ЕП!

Македонија е во финалето од Лигата на нации, на чекор до пласман на ЕП, до сонот на сите...

Одлуката УЕФА ја објасни со тоа што е невозможно да се организира натпреварувањето во овој момент, како и дека е тешко за младите играчи да патуваат во други земји, поради моменталната состојба со вирусот корона.

УЕФА ОДЛУЧИ: Црвена Звезда годинава не игра во Европа!

Иако првичниот план беше српските младинци да ја започнат европската одисеја овој...

Аргентинецот минатата недела го извести клубот дека сака да си замине, но Барселона изјави дека не преговараат со ниту еден клуб за трансферот.

Меси губи десетици илјади евра на ден: Барселона му одзема од платата за секој ден што не се појавува на тренинг

Лионел Меси не се појави на неодамнешното тестирање на тимот за вирусот корона, поради...