Споредба на стандардите за респираторна заштита Филтри FFP2, FFP3, KN95, N95 - која е разликата?

Објавил: Мате Парлоф | 19 јануари, 2022 20:02

Сите зборуваат за заштитни маски, еве кои се разликите!

Фото/Текст извор: ©магазин

Споредба на стандардите за респираторна заштита  FFP2, FFP3, KN95, N95 – која е разликата? Респираторните филтри се предмет на различни регулативи и стандарди ширум светот. Овие стандарди специфицираат одредени потребни својства и карактеристики на изведба што респираторите мора да ги исполнуваат за да го исполнат релевантниот стандард.

Овие респиратори заштитуваат од вируси како што е вирусот корона: FFP2, FFP3, N95, KN95, P2, DS

KN95 (Кина GB2626-2006) Мдицинските маски кои се цертифицирани од Кина и во моментов едни од единсвените кои се достапни а штитат од Короона вирусот. Сите други маски за Медицинските лица на фронтот се безпомошни

За време на епидемија, пандемија или во итни случаи, здравствените власти честопати се повикуваат на овие стандарди кога даваат препораки за респиратори.

На пример, тие ја даваат препораката „Користете заштитни маски од типот FFP2, N95 или еквивалентна маска“. Според официјалната споредба на 3М, следниве заштитни маски можат да бидат опишани како „еквивалентни“ при филтрирање на биоаеросоли (на пр. Вируси, вирус корона), загадување на воздухот PM2.5 или вулкански ерупции:

»» FFP2  (Европа EN 149-2001)
»» N95   (САД NIOSH-42CFR84)
»» KN95 (Кина GB2626-2006)
»» P2   (Австралија / Нов Зеланд АС / НЗА 1716: 2012)
»» Прва класа на Кореја (Кореја КМОЕЛ – 2017-64)
»» DS (Јапонија JMHLW-Известување 214, 2018)

Маските од овие стандарди филтрираат ≥ 94% од сите честички до големина од 0,6 μm од воздухот за дишење.

Маските со FFP3 стандардот имаат нешто поголема перформанси на филтерот од 99,5% и исто така штитат од токсични прашини од спори од хром, кобалт, никел или мувла.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Совети

На овој ден рано наутро пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите велигденски јајца. Најпрво каснуваат малку леб, се вртат кон исток, се прекрстуваат и ги бојат првите три црвени јајца.

Денес се вапцаат јајца- првото велигденско јајце има посебна моќ!

Велики четврток или Величетврток — ден од Страдалната седмица. Според источното...