Според местото на живеење, од вкупниот број заболени 88 се во Скопје, 40 во Дебар, Куманово осум, Штип седум, Кавадарци и Охрид по две и Гостивар едно лице.

Објавил: Катерина Крстиќ | 24 март, 2020 21:57

Сите лица поврзани со директорката на Кожната клиника на тест за Коронавирус

Фото/Текст извор: ©magazin.mk извор Курир.мк

Дванаесет нови заболени со коронавирус има во последните 24 часа во земјава. Од нив седум се од Скопје, пет од Куманово. Вкупниот број на заболени со овој вирус во земјава изнесува 148, а двајца се починати, соопшти министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Екс-директорката на скопската Клиника за кожни болести, Нина Цаца-беше позитивна на коронавирусот а од свои колеги била пријавена во министерството за здравство

Според местото на живеење, од вкупниот број заболени 88 се во Скопје, 40 во Дебар, Куманово осум, Штип седум, Кавадарци и Охрид по две и Гостивар едно лице.

На Инфективната клиника се хоспитализирани 29 пацинети кои се лекуваат стационарно, од кои во тешка општа состојба на респираторна машина е една пациентка, кај која во последните денови нема промена, шест се со потешка слика, но респираторно се самостојни. Амбулантски, како што рече Филлипче, се прегледани седум пациенти и земен е еден брис. Троца пациенти имаат хоспитален третман, а тројца се на домашно лекување.

Филипче соопшти дека од денеска Институтот за јавно здравје по план ќе спроведе тестирање на сите лица кои беа во врска со директорката на Кожната клиника. Се работи за голема бојка, тие се се уште во изолација и за да нема оптоварување во лабораторијата, ќе се тестираат во неколку циклуси, изјави Филипче.

Тој информира дека во Куманово е направена интензивна комуникација во врска со починатата жена од при што рече дека досега во семејството нема клиничка симптоматологија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Во Охрид само петмина пазарни инспектори работат да ги казнат оние што не ги почитуваат протоколите, а на помош викендов им дошле и колегите од Скопје и од Гостивар.

Поднесени две кривични за забавите на Градиште!

Поднесени се 2 кривични пријави за забавите организирани во Градиште, на плажите 2 и...

Согласно податоците од Министерството за финансии заклучно вториот квартал од 2020 јавниот долг изнесува 59,5%, додека државниот долг 50,7%, што споредено со претходното тримесечје повеќе за 8,9 процентни поени.

Мицкоски: Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадолженост, долгот достигна 59,5%

Државата ја втурнуваат во црвената зона на презадоженост. За само три месеци владата...

Собраниските служби,пак, се подготвуваат согласно мерките за заштита од коронавирусот за одржување на конститутивната седница во големата сала со купола каде што ќе биде обезбедено соодветно растојание меѓу пратениците, собраниските службеници и други лица кои треба да се присутни. Гласовите на оваа седница ќе се бројат рачно, а веројатно и на тие потоа, имајќи предвид дека во неа нема инсталирано систем за гласање.

Џафери ја напушта Инфективна, можно е да ја води конститутивната седница

Денеска претседателот на Собранието во заминување Талат Џафери, кој беше хоспитализиран...