Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека.

Објавил: Валерија Петрова | 13 јануари, 2020 16:59

СИТЕ ПАТИШТА ВОДАТ КОН КРУШЕВО: Вистинска зимска бајка – ДЕЦАТА УЖИВААТ!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Поради снегот, Крушево во изминатиов викенд беше исполнето со туристи и посетители од сите возрасти. Посетителите поминаа убави денови, а некои ќе го продолжат престојот на падините на скијачките терени, во угостителските објекти и во прошетките во околината.

Локалните власти на Крушево се убедени дека ги подобруваат условите за престојот на гостите и им нудат повеќе содржини за рекреација. Сметаат дека во новогодишните, божикните празници и со деновите на училишниот распуст, го привлекуваат вниманието на посетителите. Според крушевскиот градоначалник Томе Христоски, очекувањата се за успешна не само зимска, туку и рекреативна сезона во текот на целата година.

Снегот во Крушево донесе дополнителни посетители

– Особено охрабрува што лани имавме зголемен број на посетители и туристи за повеќе од 13 проценти во споредба со претходната година. Тоа е охрабрување да очекуваме успешна туристичка 2020 година, вели Христоски.

Сообраќајот на државнита патишта се одвива тековно по наместа влажни коловози. Снег врне на Попова Шапка, во Крушево, Маврово и на планинските превои Стража, Ѓавато и Пресека.

ЈП „Македонијапат“ апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот.

Дежурните екипи на ЈП „Македонијапат“ се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Состанок денеска ќе одржи Стручниот одбор за управување со итни случаи, за да процени дали епидемијата на коронавирусот во Кина е вонредна состојба на меѓународно ниво.

„ВОНРЕДНА СОСТОЈБА “: СЗО на итен состанок за смртоносниот вирус Корона

Итен состанок на Светската здравствена организација поради новиот вирус Корона од...

Оваа епидемија се шири брзо, а најризично е во градовите Пекинг и Шангај, со потврдени случаи во Тајланд, Јужна Кореја, Јапонија, Тајван, Макао и САД. Кинеската државна комисија за здравство има и докази дека смртоносниот вирус се пренесува со дишење од пациент на пациент.

Кинескиот грип коси: Девет починати и над 400 новозаболени

  Девет смртни случаи и 440 нови случаи на инфекција со коронавирус во 13 кинески провинции...

Дождот од минатата недела врне во три сојузни држави опустошени од пожарите, донесувајќи извесно олеснување за преморените пожарникари кои од септември се борат со пожарите во Австралија.

АПОКАЛИПТИЧНИ СЦЕНИ ВО АВСТРАЛИЈА: Додека на едната страна беснеат ПОЖАРИ, а на другата БУРНО невреме, поплави, град!

Силна бура проследена со град денеска погодија делови од Австралија, вклучувајќи и...

Службата за вонредни ситуации на сојузната држава Викторија објави на Фејсбук неколку фотографии на кои може да се забележат штетите од невремето, вклучувајќи и една дупка од четири метри која се отворила покрај патот.

ОВА ВИДЕО ГО ОТСЛИКУВА УЖАСОТ ВО АВСТРАЛИЈА: Еве како изгледа целата таа област

Пожарникарите деноноќно се борат да ги изгаснат 150-те пожари во државата Нови Велс...