По тринеделни преговори, Дејтонскиот договор го парафираа тогашните претседатели на Србија, Слободан Милошевиќ, Република БиХ, Алија Изетбеговиќ и Хрватска, Фрањо Туѓман.

Објавил: Перо Милчин | 21 ноември, 2020 18:28

СИТЕ ТАЈНИ НА ДЕЈТОНОТ 25 ГОДИНИ ПОДОЦНА: Кој јадеше јастог, а кој гледаше фудбал (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Денес се навршуваат 25 години од Генералниот рамковен договор за мир во БиХ и неговите 12 анекси се парафирани во американската база Рајт Петерсон во Дејтон, со што заврши војната во БиХ и се воспостави нејзиниот уставен и правен поредок.

По тринеделни преговори, Дејтонскиот договор го парафираа тогашните претседатели на Србија, Слободан Милошевиќ, Република БиХ, Алија Изетбеговиќ и Хрватска, Фрањо Туѓман.

Пред неколку години, американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) ја отстрани ознаката за тајност од стотици илјади страници документи, меѓу кои посебен дел се состои од обележаните „војна во Босна“.

Во документите со ознака AR 70-14 1OCT201, американските агенти раскажуваат како уживале и извршувале актерите од поранешна Југославија, додека судбината на милиони луѓе зависи од нивните одлуки.

Така, американските агенти биле заинтересирани за информациите и преговарачите на поранешна СФРЈ додека гледале во американските разурнувачи авиони Б-52, невидлив Ф-117, под чии крилја имало ракети „Томахавк“.

На турнејата присуствуваа Кристофер Хил (во тоа време американскиот амбасадор во Србија), Момчило Краичник и Слободан Милошевиќ.

Заклучокот беше дека преговарачите дури и не се придвижија од ќор-сокакот и дека еден од преговарачите, Волфганг Ишингер, помина два часа разговарајќи со Милошевиќ. Агентите на ЦИА откриваат и дека Изетбеговиќ имал сосема поинакво мислење од Слободан Милошевиќ. Тие наведуваат дека (Момчило Краичник) ја поканил босанската делегација во Луисвил на фудбалски натпревар.

Исто така, во споменатиот документ се наведува дека јастозите од Мејн биле доставени до Слободан Милошевиќ затоа што тој организирал вечера.

„За време на вечерата, Милошевиќ нè анализираше сите за возврат“, се вели во белешката на ЦИА.

СИТЕ ТАЈНИ НА ДЕЈТОНОТ

За Дејтон пишуваше и Небојша Вујовиќ, дипломат и шеф на мисијата на СРЈ во Вашингтон во 90-тите и еден од членовите на единаесетчлената српска делегација. Чекаше да поминат дваесет години од важноста на државната тајна, а потоа реши да нè однесе низ сложениот лавиринт на болни преговори.

Без намера да толкува, коментира и заклучува, Вујовиќ во книгата „Последниот лет од Дејтон – преговори зад затворени врати“ од гледна точка на сведоци и директни актери открива тринеделна драма во која режисерската диригентска палка ја држат Американците и се караат балканските лидери да бидат повеќе од само додатоци.

Милошевиќ беше главен

“Милошевиќ беше главниот преговарач и јас лично го гледав како човек што може да го понесе товарот.

Повеќе на овој ЛИНК

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Неколку службеници на СЗО предупредуваат и на лажно чувство на сигурност што вакцините можат да го обезбедат.

Вакцините не значат нула КОВИД: СЗО предупредува зошто вакцините нема да го елиминираат вирусот

Службеникот за управување со пандемијата на СЗО, Марија ван Керков, го повика населението...

Според неговите тврдења во гостувањето на ТВ Хепи, претседателот на Македонија во времето на распадот на СФРЈ, Киро Глигоров, се согласил со Слободан Милошевиќ дека Македонија ќе биде дел од новата Југославија.

Телохранителот на Милошевиќ за прв пат ОТКРИВА: Глигоров се согласи со Милошевиќ дека Македонија ќе биде во Југославија, а потоа се случи атентатот!

Горан Пајиќ, поранешниот телохранител на Слободан Милошевиќ, презентираше информации...

ЛСС се обликува според гравитацијата, па затоа се формира како резултат. Ова значи дека галаксиите не се само „расфрлани“ низ целиот космос, туку сепак следат одредена структура.

ЦРНО НИ СЕ ПИШУВА: Како ќе изгледа крајот на светот?(ВИДЕО)

Научниците веруваа дека универзумот, како што се шири, ќе стане постуден со текот на...

Според него, неговиот татко не разбирал со какви историски настани се поврзани името на Адолф Хитлер. Сепак, тој смета дека е доцна за промена на името. Неговото семејство едноставно го нарекува Адолф Унона.

АДОЛФ ХИТЛЕР ПОБЕДИ НА ИЗБОРИ ВО НАМИБИЈА: Политичарот вели дека е предоцна за промена на името, а еве што рече по победата

Политичарот Адолф Хитлер Унона победи на регионалните избори во Намибија. Унона освои...