Ситуација на северот на Косово се уште е високо ризична

Објавил: Македонка Димкин | 4 јуни, 2023 12:19

Ситуацијата на северот на Косово е ризична, српската армија е на највисоко ниво на борбена готовност

Фото/Текст извор: ©Косовоонлајн

Министерот за одбрана на Србија, Милош Вучевиќ изјави дека безбедносната ситуација на северот на Косово се уште е високо ризична поради „едностраните, незаконски и нелегитимни одлуки на администрацијата во Приштина“.

„И да го наречеме со вистинското име – тоа е окупација на албанската администрација во Приштина“, изјави за весникот „Политика“ Вучевиќ.

Тој рече дека Белград „стои зад фактот дека секогаш е подобро да се бара решение преку политички средства отколку да се влезе во конфликт“.

„Ќе видиме како Приштина ќе реагира на санкциите објавени од Вашингтон“, додаде тој.

Според него, српската армија останува на највисоко ниво на борбена готовност и „подготвена е да ја изврши секоја наредба и задача што ја добива од врховниот командант и претседател на Србија, Александар Вучиќ“.

„Нема да дозволиме да се премине црвената линија што значи пукање во нашиот народ, кон децата, конфискација на имотот и протерување од нивните домови.

Се бориме политички и дипломатски и апелираме сите да се вразумат и влијание Курти да се повика на здрав разум “, потенцира Вучевиќ.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Симецка денеска изјави дека се уште гледа можност за формирање на владејачка коалиција и додаде дека третопласираната партија ХЛАС ќе биде одлучувачки фактор за формирање на новата словачка Влада, пренесуваат британските медиуми.

Фицо ќе ја прекине воената помош: Словачка има поголеми проблеми од Украина

Роберт Фицо, чија партија СМЕР-ССД победи на парламентарните избори во Словачка, денеска...

Според Камбовски, за донесување на новиот закон за аменстија неопходна е детална анализа која во моментов остсуствува. Вели потребни се аргументи дека пренатрупаноста е главен мотив за ослободување затвореници.

Работната група до крајот на месецов ќе подготви нов Кривичен законик- се враќа делото „злоупотреба на службената положба при јавни набавки“

Работната група која го подготвува новиот Кривичен законик нема да дозволи неказнивост...

Она што го има таму се луѓе кои направија многу штета за која следува многу години одговорност за сето она што им го донесоа на Македонија и на народот

По изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство на СДСМ, најавува Мицкоски

По поразот на изборите ќе има многу години одговорност и за старото и за новото раководство...