Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

Објавил: Катерина Крстиќ | 13 јули, 2020 19:38

СИТУАЦИЈАТА СО ПАНДЕМИЈАТА МОЖЕ ДА БИДЕ УШТЕ ПОЛОША: Многу држави одат во погрешна насока!

Фото/Текст извор: ©Kurir.rs/Tanjug

Пандемијата на коронавирус има потенцијал да биде многу полоша доколку сите земји не се придржуваат кон основните здравствени мерки на претпазливост, соопшти Светската здравствена организација.

Генералниот директор на Тедрос, Аданом Гебрејсус, за време на видео конференцијата во Женева рече дека премногу земји одат во погрешна насока и дека вирусот останува „непријател број еден на државите“.

– Ако не се следат основите, пандемијата може да продолжи само во една насока, а тоа е да ги влоши работите. Сепак, не мора да биде така – истакна Тедрос.

Повеќе од 13 милиони луѓе се заразени со вирусот корона во светот, а за само пет дена, бројот на заразените е зголемен за еден милион. Повеќе од 500.000 луѓе починале од корона вирус досега.

Податоците на веб-страницата на „Worldometers“ покажаа дека повеќе од 13 милиони луѓе, од кои 13.09.057 се точни, се заразени со вирусот корона во светот, покажуваат .

Според веб-страницата, од ефектите на вирусот корона досега починале 570.565 луѓе, додека 7.567.694 се излечиле.

Најлошата состојба е сè уште во Соединетите Држави, каде повеќе од 3,4 милиони луѓе се заразени со вирусот корона, додека 137.733 луѓе починале.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...