Османи истакна дека ваквата помош е од големо значење за Македонија особено во овој моменто кога бројот на заразени од Коронавирус во земјава постојано расте.

Објавил: Катерина Крстиќ | 6 април, 2020 12:02

Сијарто во работна посета на Македонија- со себе донесе 100.000 заштитни маски и 5.000 скафандери

Фото/Текст извор: ©magazin.mk

Денеска на скопскиот аеросром вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи го пречека унгарскиот министер за надворешни работи, Петар Сијарто, кој во земјава допатува со специјален воен каргоавион, со пакети помош од 100 илјади заштитни маски и пет илјади заштитни скафандери.

Османи истакна дека ваквата помош е од големо значење за Македонија особено во овој моменто кога бројот на заразени од Коронавирус во земјава постојано расте.

– Северна Македонија и Унгарија имаат одлична билатерална соработка, за што сведочи и денешната поддршка, која во вакви застрашувачки времиња, кога секој се бори да обезбеди средства за сопствени потреби, покажаа навистина несебична солидарност од страна на Република Унгарија – изјави Османи, упатувајќи лична благодарност до министерот Петар Сијарто за севкупната поддршка на Унгарија за земјава.

Османи и Сијарто остварија и билатарелана работна средба. Османи посочи дека токму на него може да му се препише најголемата заслуга за добивање датум за преговори на Македонија.

„Дозволете да се заблагодарам за цврстата и гласна поддршка за нашите европски интеграции, вклучувајќи ја тука и навистина успешната мисија на еврокомесарот за проширување Вархеји, кому најмногу може да му се препише заслугата за експресното усогласување на новата методологија и, секако, исправањето на грешката од ноември минатата година преку одлуката на ЕУ за почеток на преговорите со земјава – истакна Османи, посочувајќи дека Македонија, и покрај предизвикот во справувањето со ковид-19, соодветно ќе се подготви и адаптира за почеток на преговорите.

Инаку во 12 часот е закажана и заедничка прес-конференција на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Додаде дека е важно што со тоа ништо не се крие од граѓаните и тие ќе знаат кој функционер на каков работен ручек бил, за каква цел се потрошени парите, а ограничувањата важат за сите функционери почнувајќи од премиерот.

Николовски: 1.500 денари ќе смее да потроши министер за работен ручек

Заменик-претседателот на Владата задолжен за борба против корупцијата и криминалот,...

Пред седницата на Уставниот суд Здружението на оштетени физички и правни лица од Еуростандард Банка „Правда за штедачи", упати јавен апел за владеење на правото и заштита на темелните вредности на оваа држава заштитени со Уставот.

Уставниот суд, ќе одлучува за иницијативата на оштетените штедачи во Еуростандард

Уставниот суд денеска треба да ја одржи 9-тата седница, на чиј дневен ред како втора...

Дополнително, тој е силно поврзан со изработката на Долгорочната Стратегија, за која во моментов Министерството води процес на стратегиска оценка на влијанието на регулативата, како и Законот за климатска акција чија прва работна верзија се финализира.

Нуредини: Се заложуваме за 51% редукција на стакленичките гасови до 2030 кон Парискиот Договор

„Со посебно задоволство информирам дека на вчерашната седница Владата го усвои Ревидираниот...