Димитров при "крај со нервите", ако Унгарија одобри политички азил по унифицираните закони, тоа ќе значи дека ЕУ препознава политички прогон од власта во Македонија

Објавил: Мартин Попоски | 15 ноември, 2018 12:26

Сијарто го “нокаутираше” Димитров, барањето за азил е правно, а не политичко прашање

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, четири дена по бегството на поранешниот премиер, не може да се помири со фактот дека земја членка на ЕУ ќе му издаде политички азил за политички прогон.

Имено Димитров не би имал проблем кога Груевски би пребегал во Србија, Турција, Израел па дури и Москва, затоа што политички азил од овие земји и нема тежина како политички азил издаден од земја членка на ЕУ која има унифицирани закони за тоа.

Со издавањето на политички азил на поранешниот премиер, не само Унгарија, туку и ЕУ ќе потврди дека во Македонија власта врши политички прогон на неистомисленици.

Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто во телефонски разговарал со неговиот македонски колега Никола Димитров денес разговарале на кратко за случајот со поранешниот премиер на Македонија, Никола Груевски, кој пребега и побара азил во Будимпешта. – соопшти МНР на Унгарија.

Сијарто му кажал на Димитров дека барањето на Груевски за азил во Унгарија е правно, а не политичко прашање и дека унгарските власти ќе одлучуваат целосно според меѓународното право.

Во разговорот што бил инициран од македонска страна Сијарто нагласил дека Македонија и натаму може да смета на силната поддршка од Унгарија во процесот на интегрцијата во ЕУ и НАТО.

Македонското МНР не излезе со соопштение за овој разговор.

Кабинетот на унгарскиот премиер Виктор Орбан, пак, вчера потврди дека Груевски поднел барање за азил.

Со оглед дека 10-тина години беше премиер, поради безбедносни причини унгарските власти дозволија Никола Груевски барањето за азил да го достави и да биде сослушан во седиштето на Канцеларијата за имиграции и азил во Будимшпешта. – соопштија од кабинетот на Орбан, нагласувајќи дека продолжува унгарската поддршка за Македонија која, како што е наведено, е стратешки пратнер и сојузник на Унгарија.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...