Солидарноста меѓу Велика Британија и ЕУ целосно исчезна и отстапи на општата борба околу тоа кој има повеќе права на десетици милиони дози произведени од британско-шведската компанија АстраЗенека.

Објавил: Мирко Бачиќ | 30 јануари, 2021 23:27

Си-Ен-Ен го открива вакцинацискиот национализам во Европа: Срамна битка меѓу Лондон и Брисел околу вакцините од фабриката АстраЗенека!

Фото/Текст извор: ©магазин.мк kurir.rs

Страшниот национализам за вакцинирање од кој Светската здравствена организација и другите здравствени организации се плашеа, започнува во Европа, која обично може да се пофали со највисоки нивоа на еднаквост според многу стандарди, според анализата на Си-Ен-Ен.

Текстот потсетува дека клучен момент на пандемијата беше сесијата на Генералното собрание на ООН во септември минатата година, кога светските лидери почнаа да покажуваат одредено единство во време кога бројот на смртни случаи од вируси од корона во светот се приближуваше до еден милион!

Тогаш тие рекоа дека научиле лекција од штетата предизвикана од акумулацијата на заштитната опрема и ветија дека, кога вакцините ќе бидат подготвени, најранливите во светот ќе бидат првите кои ќе ги примат.

Солидарноста меѓу Велика Британија и ЕУ целосно исчезна и отстапи на општата борба околу тоа кој има повеќе права на десетици милиони дози произведени од британско-шведската компанија АстраЗенека.

Во меѓувреме, многу држави сè уште немаат применето ниту една доза на вакцина, забележува Си-Ен-Ен.

Конфликтот е околу договорот на ЕУ со АстраЗенека, кој неодамна го информираше блокот дека нема да може да ја испорача количината на вакцини за кои се надеваше ЕУ до крајот на март.

Лидерите на ЕУ се бесни што се чини дека компанијата ги исполнува испораките за пазарот во Велика Британија, а не нивната.

Додека поплаките на ЕУ се главно насочени кон „АстраЗенека“, спорот предизвика непријателство кај обете страни на Ла Манш, во време кога двете страни штотуку излегоа од четиригодишниот спор околу условите за Брегзит.

Вчера Брисел воведе контрола врз извозот на вакцини со цел да се следи колку дози го напуштаат континентот и каде одат, проценува Си-Ен-Ен.

Американските медиуми исто така потсетуваат дека ЕУ најави дека ќе се повика на клаузулата во договорот за Брегзит за воведување извозни контроли на Северна Ирска со цел да се осигура дека дозите не одат преку тој регион до остатокот од Велика Британија, но таа закана беше повлечена неколку часа подоцна дека британските и ирските лидери побараа итно појаснување од Брисел во врска со многу контроверзниот потег.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Европа

- Русија мора да биде принудена да го почитува меѓународното право и да престане со агресивните активности и активности насочени кон монополизирање на енергетската ситуација во Европа. Додека не го направат тоа, нема да бидат партнер, прво треба да се однесуваат како нормална држава. Тие сакаат да го прошират своето влијание, а денеска разговарав со Ѓукановиќ за тоа. За агресијата во Украина, обидите за дестабилизација на ситуацијата во БиХ, Косово... Треба да го запреме тоа и тоа беше тема на разговорот и пред се прашањата што му ги поставив на претседателот како личност која ја познава политиката во регионот и ја знае ситуацијата совршено, во најситни детали - рече тој е Дуда.

Ѓукановиќ вели дека сме сведоци на значителен пустош на општествата од Западен Балкан.

- Ова е последица на отсуството на попроактивна политика за проширување на ЕУ, но и искористување на тој простор од деструктивната политика на Русија. Мислам дека тоа е нешто што не обврзува да се обидеме да го спречиме идното оддалечување на регионот од евроатлантскиот автопат. Русија се обидува да ги врати правилата на политиката на Студената војна преку ревизија на историјата и да го искористи правото да одлучува за судбината на другите - смета Ѓукановиќ.


Тој смета дека Европа минува низ историски тест.

- Или ќе го запреме агресорот и потоа ќе го казниме со политичката и правната казна што следува по тој што убива народ. Или ќе им ја отвориме вратата на идните агресори. Затоа мислам дека ова е историско судење - посочува Ѓукановиќ.

Ѓукановиќ бара казна за Русија: Или Европа ќе го запре агресорот или ќе ги отвориме вратите за идните агресори

Правото што Црна Гора го бараше со враќање на независноста и слободно избирање на својот...

Меѓу самостојните надлежности во Швајцарија спаѓаат здравството, социјалата, редот и мирот и образованието, и данокот.

Сите зборуваат за Швајцарија а многу малку знаат за Вестфалскииот мир

Швајцарија е поделена на 26 кантони — сојузни единици што ја сочинуваат државата. Од...