Иако успеаја да го зачуваат мнозинството во Претставничкиот дом и иако, според проекциите, Џо Бајден победи на претседателските избори, разочарувачки е што републиканците ќе ја задржат контролата над Сенатот, пишува Си-Ен-Ен.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 ноември, 2020 12:15

Си-Ен-Ен разочаран со резултатите од изборите во САД (ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Демократската партија ќе ја задржи контролата во Претставничкиот дом, но најверојатно со помало мнозинство, откако некои од нивните претходни кандидати загубија, а противниците не успеаја да ги освојат најдобрите целни места во Домот, пренесува Си-Ен-Ен.

Пред изборите, демократите беа убедени дека ќе го зголемат мнозинството во Претставничкиот дом, но тоа не се случи затоа што најмалку седум демократи ги загубија своите места, вклучително и неколкумина кои ги сменија изборните единици во 2018 година кои го поддржуваа претседателот Доналд Трамп, а од друга страна, републиканците успеаја да се држат до предградијата за кои демократите се надеваа дека ќе ги освојат.

Иако успеаја да го зачуваат мнозинството во Претставничкиот дом и иако, според проекциите, Џо Бајден победи на претседателските избори, разочарувачки е што републиканците ќе ја задржат контролата над Сенатот, пишува Си-Ен-Ен.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...