Колку скандали поврзани со судир на интереси и кривични дела против државата се потребни за оставка ?

Објавил: Македонка Димкин | 11 февруари, 2019 11:31

СКАНДАЛМЕН: Никола Димитров, човекот без срам и перде, ја продаде Македонската нација!

Фото/Текст извор: ©онлине / магазин.мк

Во политичките кругови во СДСМ блиски до Радмила Шеќеринска, министерот Никола Димитров поради аферите со доделената стипендија за неговата ќерќа, изјавата за искомплексирана нација и последната шпионска афера е наречен Скандалмен.

Мрежата wikileaks објави дека сегашниот Министер Димитров во 2008 година двапати бил заштитен извор на амбасадата во САД во врска со грчко-македонскиот спор за името и за евроатлантските интеграции.

Ова е доволен повик на ОЈО да отвори истрага дали Никола Димитров сторил кривични дела во стек против државата како што е кривичното дело Шпионажа по член 316 став1 и кривичното дело Оддавање државна тајна по член 317 од Кривичниот законик на РМ. Многу врева се дигна во јавноста за овој скандал, сигурно еден глас допрел до обвинителството доволно за да земе изјава од Министерот и да утврди дали сторил кривично дело.

Во кривичното дело шпионажа е утврдено дека

 Тој што државната тајна ќе ја соопшти, предаде или ќе ја стори достапна на странска држава, организација или на лице кое им служи, ќе се казни со затвор најмалку четири години.

Во кривичното дело оддавање на државна тајна е утврдено дека

Никола Димитров иако сака да се претстави како натпартиски човек, откако е на позицијата министер го следат скандали. Првиот е со доделувањето на стипендија од 40.000 долари на неговата ќерка со што во јавноста беше согледано дека има судир на интереси, а вториот е со објавата на wikileas дека издавал информации на САД амбасадата во Скопје од преговорите на ПРМ, ПВРМ и МНР во врска со името

Тој што на јавноста или на неповикано лице ќе соопшти, предаде или стори достапна државна тајна што му е доверена, ќе се казни со затвор од една до десет години.

Никола Димитров од позиција на амбасадор знаел дека позициите кои се граделе на ниво претседател на држава-премиер-министер за надворешни работи во врска со спорот со името се класифицирани со степен на државна тајна.

Политичката форма на кривичното дело шпионажа Никола Димитров ја реализира преку неговиот ангажман во т.н амстердамска тројка и учесник во Шарената револуција, а добивањето на позицијата на министер за надворешни работи е испорака на сметката до странскиот фактор за сторените кривични дела.

Во вчерашното интервју на Никола Груевски за порталот Инфомакс, Груевски потврди дека Никола Димитров како Амбасадор на Република Македонија, зборувал лошо за него во САД. Во исто време во интервјуто беше и потврдено дека Никола Димитров се гребел за министерска позиција кај Груевски спремен да облечи и партиски дрес, но тогаш бил одбиен. 

Рускиот дипломат е протеран поради две причини: првата е солидарност за случајот Скрипал, а втората, и многу побитна, е излегување од рамките на делување од страна на рускиот дипломат, односно пречекорување на надлежности, се обидел да добие сензитивни тн. класифицирани информации кои би влијаеле на безбедноста на Македонијаизјава на министерот за надворешни работи во врска со протерувањето на руски дипломат од Македонија во март годинава.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

ЕУ агенцијата за борба против криминалот ОЛАФ е запознаена со случајот “Рекет“ и бара оваа афера да се расчисти до крај!

Обвинителството во 1ТВ пронашло прислушкувани материјали од СЈО?

Од извори блиски до обвинителството, Магазин дознава дека при вчерашниот претрес на...

Многу негативни коментари беа упатени до Тамара. Граѓаните и покрај што таа се извини велејќи дека од еуфоријата која ја чувствувала ги заборавила стиховите, граѓаните не мислат така. 

Вака се пее химната на Република Македонија: Игор Дурловски ќе ве наежи со неговата изведба

Јавноста бурно реагираше по скандалот со изведувањето на македонската химна на денот...

Само за месец април и тоа два пати на 11 и 15 април, Македонски пошти потрошиле над 100 илјади евра само за тонери за фотокопир.

НЕВИДЕН СКАНДАЛ: „Македонски пошти потрошиле над 300.000 евра за тонер и хартија”

Според информациите од ревизорскиот извештај за јавните набавки, Mакедонски пошти...