Се повикуваат надлежните да ги спречат овие постапки за кои сметаат дека се вознемирувачки и да ги најдат сторителите.

Објавил: Рејхан Бајрами | 8 март, 2020 14:50

Скандалозна провокација со албански графити: Нацртан двоглав орел со бои на албанско знаме(ВИДЕО)

Фото/Текст извор: ©Foto: Printscreen RTS магазин.мк

Графит со двоглав орел во црно-црвена боја беше нацртан на училишната зграда во српското село Преоце, во Општина Грачаница кај Приштина.

Синоќа во училиштето Миладин Митиќ, беа нацртани графити со двоглав орел, по што селаните ја известиле полицијата која веднаш после настанот ја спроведоа истрагата.

Од селските власти велат дека се соочиле со слична провокација, кога пред 20 дена кога во истата зграда протекоа ОВК и други косовски графити.
Тие ги повикуваат надлежните да ги спречат овие постапки за кои сметаат дека се вознемирувачки и да ги најдат сторителите.

„Добиваме пораки дека веќе не смееме тука да живееме, но се надеваме дека ќе преживееме. Луѓето се вознемирени и исплашени“, рече локалниот жител Александар Костиќ.

Градоначалникот на Грачаница, Срѓан Поповиќ, рече дека никој не очекувал вакво нешто повторно да се случи, особено не по апелите што ги упатиле до полицијата и до сите релевантни органи. Тој наложува дека тие ќе продолжат да ги бараат сторителите и да бидат откриени.

Од канцеларијата на КиМ соопштија дека нема простор за дијалог каде преовладуваат закани, заплашувања и насилство.

„Ваквите пораки ги таргетираат најранливите, српски деца и се поставува прашањето кога меѓународните претставници во Косово и Метохија конечно ќе видат дека ситуацијата повикува на алармирање и итно и одлучувачко дејствување пред голем албански шовинизам во нашата јужна провинција да прерасне во отворено насилство“, заклучува тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Косово

Американскиот Стејт департмент издаде заедничка изјава во четвртокот од Гренел, американскиот амбасадор во Приштина, Филип Коснет и специјалниот претставник за Западен Балкан, Метју Палмер, за Косово.

ПОСТОЈАТ ТАЈНИ ПЛАНОВИ ЗА КОСОВО: Американски експерт потврди дека МАПИ се веќе нацртани!

Американскиот експерт за Балкан, Даниел Сервер, рече дека косовскиот претседател Хашим...

Дали ова вели дека премиерот Курти е посветен на зачувување на коалицијата и заедно да се бори против вирусот?

ХАОС ВО ПРИШТИНА: Мустафа врши притисок на Курти- Укини ги таксите на роба од Србија!

Претседателот на Демократската лига на Косово (ДСК), Иса Мустафа, денеска побара од...

Тој деновиве дури и не се занимаваше со борба против вирусот корона, освен правење личен тест за вируси со некои други членови на владата.

ЖЕСТОКО ВО ПРИШТИНА: Велјиу го руши Курти- ТОЈ Е ОБИЧНА КУКАВИЦА!

Отпуштениот министер за внатрешни работи на Демократскиот сојуз на Косово (ДСК), Агим...