Сик, кој е на слобода откако поднел жалба на пресудата, изјавил дека студијата јасно посочува дека водните ресурси се токсични.

Објавил: Рејхан Бајрами | 29 септември, 2019 11:15

СКАНДАЛОЗНО: Турски научник осуден поради откритие на загадување што предизвикува рак!

Фото/Текст извор: ©факултети.мк

Турскиот научник Булент Сик е осуден на 15 месеци затвор бидејќи ја открил врската меѓу токсичното загадување на западот на Турција и опасноста од добивање рак затоа што, како што навел судот, тој открил доверливи информации, пренесува „Ал Џазира“.

Сик минатата година ги соопштил резултатите од научната студија спроведена од 2011 до 2015 година за министерството за здравство на Турција, а од која е утврдено дека токсичноста на земјата, водата и на храната го зголемува ризикот од добивање рак во неколку турски провинции во западниот дел од земјата.

Турскиот научник Булент Сик! Фото: Ал Џазира

Научникот напишал неколку статии на таа тема за весникот „Џумхуријет“ откако увидел дека властите не презеле ништо.

Сик, кој е на слобода откако поднел жалба на пресудата, изјавил дека студијата јасно посочува дека водните ресурси се токсични.

– Судската одлука покажува дека може да се сокријат резултатите од студија која се однесува директно на јавното здравје. Тоа е неприфатливо – истакна тој.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Директорот на СЗО, Тедрос и директорот на СЗО за итни програми Мајк Рајан ги повикаа сите нации строго да ги спроведат здравствените мерки како што се носење маски, физичко растојание, миење на рацете и тестирање.

СЗО: И покрај сите напори, во моментов нема спасоносна вакцина против коронавирусот!

И покрај сите обиди кои ги прават научниците за да создадат ефективна вакцина против...

На четврто место е Русија со 850.870 заболени, на петто место Јужноафриканската Република – 503.290 случаи, потоа Мексико – 424.637 и Перу со 407.492 инфицирани лица.

СЗО: За еден ден рекордни 262.929 новозаболени од Ковид-19 во светот

Светска здравствена организација (СЗО) синоќа соопшти дека во изминатите 24 часа потврдени...

Според информациите на дописничката на МИА од Атина, веројатно е дека ќе се обнови и продолжи друга министерска одлука што се однесува на забрана за влез во Грција на државјани од трети земји, а ќе важи во следните две седмици.

НИШТО ОД ПАТУВАЊЕ ВО ГРЦИЈА: Границите затворени до 15 август

Одлуката на Грција за привремено ограничување на сите авионски, железнички и копнени...

Лекарот и професор за инфективни болести Бјорн Олсен рече дека Шведска би можела да избегне многу негативни последици доколку беа превземени посилни рестрикции многу порано, вклучително и карантин за патниците кои се враќаат во земјата, претходна блокада и препорака да се носат маски.

КАКОВ ШВЕДСКИ МОДЕЛ, СЕТО ТОА Е ИЗМИСЛЕНО ОД СЕКТА: Познат доктор открива зошто во оваа земја има најголем број на смртни случаи од Ковид-19 !

Еден од најгласните критичари на Шведска за националната стратегија за борба против...