Пациентката Арсиќ за „Курир.рс“ вели дека била шокирана од однесувањето на здравствените работници кои се релаксирале со накитот среде работното време:

Објавил: Мате Парлоф | 7 март, 2020 22:44

СКАНДАЛ: Вака не лечат во болница- пациентите чекаат на празни шалтери, а еве што работат медицинските сестри

Фото/Текст извор: © Foto: Privatna Arhiva магазин.мк

Болните ги чекаа медицинските сестри на празни шалтери, а вработените купуваа сребрен накит среде работно време.

Шалтерите во Здравствениот дом Младеновац во средата беа празни а пациентите чекаа нетрпеливо, поради тоа што медицинските сестри обрнуваа внимание на сребрените прстени кои сакаа да ги купат на работното место!

Пациентката Арсиќ за „Курир.рс“ вели дека била шокирана од однесувањето на здравствените работници кои се релаксирале со накитот среде работното време:

– Го завршив прегледот и се вратив на шалтерот да ја подигнам брошурата и да ја платам партиципацијата. Од пет, шест сестри кои беа таму, само една беше на работното место. Другите беа собрани околу масата, гледајќи на нешто што сакаа да го купат. Кога некој се премести, видов дека гледаат во сребрени прстени.

Сребрениот накит, рече таа, го продавала жена која, најверојатно била вработена таму.

„Па, пробајте, сите сте изложени“, рече една од медицинските сестри. И така, додека ние пациентите чекавме и гледавме во празни зидови, оние што требаше да им помогнат на пациентите што е можно побрзо и поефикасно, купуваа прстени на среде работно време. Не знаев дали да се смеам или да плачам – рече Арсиќ.

Д-р Душица Миловановиќ, директорка на Здравствениот дом.

Д-р Душица Миловановиќ г. Директорката на Младеновац ДZ, останала без текст кога ја известиле за овој случај:

Се извинувам на пациентите за невниманието, 95 проценти од здравствените работници се исклучително професионални и максимално одговорни и посветени на нивната работа, не знам зошто направиле таков скандалозен пропуст.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Околу 90 пожарникари реагираат и се обидуваат да го изгаснат пожарот, во кој се погодени приближно 20 хектари.

ДРАМА БЛИЗУ ЕЛЕКТРАНАТА ВО ЧЕРНОБИЛ: Гори 20 хектари шума, гасењето на пожарот го отежнува РАДИОАКТИВНОТО ЗРАЧЕЊЕ!

Шумата околу поранешната нуклеарна централа во Чернобил гори и гаснењето го отежнува...

Тој посочи на фактот дека помошта за Црна Гора не пристигна дури и кога станува збор за основните медицински заштитни материјали, а камоли, како што рече, респираторите и бронхоскопите.

Милачиќ напиша писмо до Ѓукановиќ: Ја одбивте помошта од Србија, а од НАТО нема респиратори!

Претседателот на „Вистинска Црна Гора“, Марко Милачиќ, испрати писмо до црногорските...

Шпанците купиле 80 проценти повеќе пиво и 60 проценти повеќе вино во текот на изминатата недела за разлика од претходната недела, се вели во извештајот на Инфортхаил.

ЗАБОРАВИЈА НА ТОАЛЕТНАТА ХАРТИЈА: Целосниот карантин ги промени навиките, Шпанците сега панично ги купуваат овие намирници!

Тоалетна хартија веќе не е проблем. Шпанските продавници сега полни со тоалетна хартија....