Палењето на знамето го спречиле мештаните кои во тоа време биле во близина на споменикот.

Објавил: Рејхан Бајрами | 21 ноември, 2020 10:31

СКАНДАЛ ВО ГРАЧАНИЦА НА ДЕНОТ КОГА ПОЧИНА СРПСКИОТ ПАТРИЈАРХ: Обид да се запали знамето на Србија

Фото/Текст извор: ©Магазин.мк

Синоќа непознати лица запалија оган под јарболот со знамето на Србија во центарот на Грачаница, покрај споменикот на Милош Обилиќ.

Очевидци на настанот за РТС изјавија дека тројца непознати мажи го запреле автомобилот во близина на платото каде што е споменикот, посипале бензин околу јарболот и запалиле оган.

Палењето на знамето го спречиле мештаните кои во тоа време биле во близина на споменикот.

Полицијата излегла на лице место и отвори истрага.

Во Соборната црква во Белград, каде што е изложен ковчегот со телото на патријархот Иринеј, околу 9 часот започна погребната литургија!

Ковчегот се наоѓа во средината на храмот и е целосно затворен, а во горниот дел е покриен со стакло.

Литургијата ја служи митрополитот дабробосански Хризостом, со сослужение на епископот шумадиски Јован, крушевачкиот Давид и нишкиот Артемије.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Инциденти

Интервентната полиција ги уапси двајцата, а едно од двете лица беше донесено насилно во полициската станица.

Уапсен државниот секретар во Хрватска: Лумпувал до доцна во ноќта во кафеана, се чека владина реакција

Ноќта помеѓу петокот и саботата, околу 00,35 часот, во центарот на Вуковар, полицијата...

Градоначалникот на Ница, Кристијан Естроси, на Твитер изјави дека верува дека станува збор за терористички напад и дека напаѓачот извикувал „Алах Акбар“ пред нападот.

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО НИЦА: Обезглавена жена, убиени уште две лица во напад со нож во близина на Нотр Дам

Три лица се убиени во нападот со нож во францускиот град Ница, објави полицијата! Нападот...

Најмалку 23 борци, 10 прорежимски и 13 џихадисти беа убиени во изминатите 24 часа, додаде Опсерваторијата.

ТЕРОРИСТИТЕ НА ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА НЕ МИРУВААТ: 90 мртви во судирите во северна Сирија!

Најмалку 90 борци се убиени во судири меѓу сириските сили и терористичката група Исламска...

Тоа предизвика гнев кај амбасадорот, кој рече дека не доживеал такво нешто во неговата 27-годишна дипломатска кариера.

УКРАИНСКИОТ АМБАСАДОР НАПРАВИ СКАНДАЛ НА ГРАНИЦА СО БЕЛОРУСИЈА: Се заканувал на полицајци и започнал ДИПЛОМАТСКА ВОЈНА!

Украинскиот амбасадор во Минск Игор Кизим, им се закани на белоруските граничари со...