четврток, 16 јули 2020

MK/ EN/ DEНора Красниќи, која е в.д. главен инспектор за здравство во косовското Министерство за здравство, по скандалот за тамошните медиуми изјави дека при инспекцијата во тие приватни болници утврдила дека се вршеле нелегални активности.

Објавил: Катерина Крстиќ | 7 јуни, 2019 16:24

ХОРОР ВО ПРИШТИНА: Затворени четири болници, тргувале со човечки органи

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Против 17 здравствени работници и персонал Приштинска инспекција поднесе кривични пријави а затвори четири болници во Приштина, поради сомневање за нелегална трговија со човечки органи.  Сите тие предмети се во истражна постапка.

Нора Красниќи, која е в.д. главен инспектор за здравство во косовското Министерство за здравство, по скандалот за тамошните медиуми изјави дека при инспекцијата во тие приватни болници утврдила дека се вршеле нелегални активности.

При инспекција на четирите приватни болници кои беа затворени  беше утврдено вршење нелегални активности, изјави Красниќи.

Инспекција привремено затвори четири болници во Приштина, и против 17 здравствени работници и персонал поднесе кривични пријави. Фото Медиа Принт

Здравствената инспекција, заедно со косовската полиција, спроведе инспекции во некои приватни болници со лиценца за давање услуги во областа на медицинското оплодување.

Портпаролот на полицијата изјави дека Одделението за спречување трговија со човечки органи во инспекцијата утврдило низа криминални дела, незаконска трансплантација и трговија со човечки органи во тие болници.

Инаку ова не е прв ваков случај во Приштина. Минатиот месец исто така беа уапсени пет лица од една приватна клиника во Косово под сомнение дека извршиле незаконски трансплантации и тргувале со човечки органи.

Претходно, во Косово осудени се неколку лица поради нелегална трговија со органи во клиниката „Медикус“ во Приштина.

Трговијата со органи во Приштина е посочена и во извештајот на специјалниот известувач на Советот на Европа, Дик Марти. Во извештајот стоеше поврзаноста на поранешните лидери на Ослободителната војска на Косово (ОВК) со организираниот криминал. 

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Балкан

Тој додава дека има голем притисок врз ковидските клиники и бара трпеливост од пациентите и учесниците на сите нивоа.

ЕПИДЕМИОЛОГОТ КОН ОТКРИВА КОЛКУ ВРЕМЕ МОЖЕ ДА НЕ ЗАШТИТИ МАСКАТА: Вака се намалува опасноста од пренесување на коронавирус!

Епидемиологот Предраг Кон изјави дека Србија е во сериозна состојба, што е неповолно...

Тој рече дека од Косово чекаат многу тешки работи, на есен и она што треба да го направат е најпрво да се посветат на економијата, потенцирајќи дека треба да се работи понапорно, граѓаните да бидат поисцрпни, за да може да се преживее.

ВУЧИЌ: Ветувам, Србија ќе има подобри резултати од останатите држави!

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вети и покрај тешките работи што ја очекуваат...

Имено тој пред неколку дена во своето гостување на ТВ Прва истакна дека луѓето не треба да паничат и непотребно да се тестираат затоа што создаваат ризик да се заразат.

НЕСТОРОВИЌ: ДУРИ И ПОЗИТИВНИОТ ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС НЕ Е СЕКОГАШ ПОКАЗАТЕЛ ДАЛИ СТЕ ЗАБОЛЕНИ ОД КОВИД 19!

Уште од самиот почеток на пандемијата со Ковид 19, познатиот Српски пулмолог Бранимир...

За разлика од ситуацијата во текот на март и април, кога таквите пациенти спорадично се пријавиле на лекар, сега има повеќе од нив со потешка клиничка слика. Соговорниците за Курир посочуваат дека сите деца се добро, додека бремените жени успешно се породуваат и се во стабилна здравствена состојба.

АЛАРМАНТНО: Коронавирусот се повеќе ги напаѓа децата и бремените жени!

Вкупно околу 45 бебиња се лекуваат во Белград и Ниш, вклучувајќи новороденчиња. Коронавирусот...