Почетокот на новата 2020 година на 01.01 годинава, реисот Сулејман Реџепи ја започнал со повици на верски екстремизам, при отварањето на новат џамија во кумановското село Опае, каде повикувал на ликвидација на „кучињата“, мислејќи на „кодошите“, не-муслиманите и оние кои имале различно мислење од неговото.

Објавил: Весна Петровска | 24 јануари, 2020 10:42

СКАНДАЛ ВО ЏАМИЈА: Реисот Сулејман Реџепи повикува на ликвидации и почитување на Шеријатот!

Фото/Текст извор: ©онлајн магзин

Ширење на верски екстремизам и повик за насилство е последниот скандал во кој е вмешан реисот Сулејман Реџепи, откако при отворање на џамија повикувал на убиство на „кучињата“ меѓу нив, објави Вечер

Почетокот на новата 2020 година на 01.01 годинава, реисот Сулејман Реџепи ја започнал со повици на верски екстремизам, при отварањето на новат џамија во кумановското село Опае, каде повикувал на ликвидација на „кучињата“, мислејќи на „кодошите“, не-муслиманите и оние кои имале различно мислење од неговото.

– И треба да бидете сигурни дека меѓу нас имаме некои кучиња. Тие се(збори арапски) најгнасните кучиња на Господ. Тие што го уништуваат единството на нашиот народ. Тие што му штетат на исламот. Тие што му штетат на нашиот верски и национален идентитет.
Би ве замолил во оваа прилика, бидејќи е голем ден, да се потрудиме, да се обидеме да ги идентификуваме кои се кучиња, кои се муслимани, кои се добри луѓе. Јас не знам дека некој од другите, самиот бараше да му ги оставиме нашите прашања од суштинско национално и духовно значање. Не знам, ако вие знаете некој кажете ми го, да го запознам и јас него. – вели во говорот Реџепи.

Тој понатаму ги споредува овие луѓе со штетници кои шират зарази и болести, а во претходниот систем биле „решавани“ и чистени.

– Овие нашите одат во онаа категоријата на кучиња скитници, како овците по солта, бидејќи јас сум чувал и овци, сум бил и овчар. И кога нема, кога ја немаш власта, ја немаш татковината, не си независен, треба да зависиш од тие кучињата скитници. Тие… Нешто друго, се чистат тие. Како факт ќе го споменам минатиот систем, тие од време на време по план и по програм и ги чистеа бидејќи тие ширеа болест, ширеа загаденост.- објаснува Реџепи.

На крајот, тој повикува на убиство, повикувајќи се на Шеријатот како закон кој мора да се следи, иако во Македонија следење и почитување на друг закон освен државниот е кривично дело наречено двовластие и е апсолутно забрането.

Според членот 319. од Кривичниот Законик на Македонија пак, реисот Сулејман Реџепи врши говор на омраза, а поттикнува и насилство, како и ширење на верски екстремизам.

 

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Скандал

На видеото не може да се види за која локација станува збор а истото е споделено на „ТикТок“, апликација каде младите најчесто објавуваат кратки забавни видеа.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Момчиња тепаат момче и се фалат на „ТикТок“

На видеото може да се забележи како повеќе момчиња брутално тепаат момче, па потоа...

Ова се случува денеска низ улиците на градот, поточно на ширинката кај јаворот, во близина на црквата „Света богородица“.

(ВИДЕО) Ромски улични свадбари во Велес, ниту носат маски, ниту држат растојание

Ниту вчерашниот неславен рекорд од 241 заразени во земјава од коронавирус, ниту „црните“...

Министерството за внатрешни работи и понатаму ќе ги презема сите мерки и активности за спречување на изборен поткуп и влијание врз гласачите. Апелирам до граѓаните да ја пријават секоја активности со која се крши или попречува нивното избирачко право, вели Чулев!

СКАНДАЛ: Сопственик на продавница ветувал на купувачи дека ќе им ги прости долговите ако гласаат за СДСМ

Од страна на Отсекот за економски криминал при Секторот за внатрешни работи Штип во...

Тој на Фејсбук напиша и дека укинувањето на тестирањето и 14-дневната изолација за иселениците е направено благодарение на придонесот на ДУИ во здравствените политики на владата.

Филипче до Зибери: Нема да дозволам политичко поентирање на сметка на епидемијата

Директорот на Центарот за јавно здравје Арбен Зибери ги повика иселениците да дојдат...