Патрик Мартенс, директор на Делегацијата на германското стопанство во земјава, појасни дека лошата оценка за Владата дошла како резултат на тоа што лани била свртена кон надворешната политика.

Објавил: Данаил Михајловски | 27 март, 2019 16:13

СКАНДАЛ: Германците ја оценија со нула економската политика на владата на Заев!

Фото/Текст извор: ©магазин

Германските бизнисмени во земјава ја оценија со нула македонската влада! Германците сметаат дека владата дала приоритет на надворешната политика, но го изгубила фокусот во економијата. Лоши оценки добија и владините даночни реформи, немањето инвестиции во образованието, недоволноста од стручен кадар, како и борбата против корупцијата која е поврзана и со тендери кои немаат смисла, но и честите промени на законите кои кај бизнис заедницата создаваат правна несигурност.

Ова го објасни г-н Патрик Мартенс, директор на здружението на германски стопанственици во Македонија.

» Германските бизнисмени ги испорачаа оценките во последната анкета за деловната клима во 2018 и 2019 година спореведена во февруари годинава. Највисоки оценки, германските бизнисмени дале за работната сила која е подготвена да работи и да ја подобри продуктивноста, како и трошоците кои ги имаат за трудот иако се зголемени даноците поврзани со тоа. Според германските инвеститори, економската состојба лани во земјава била мошне неповолна.

Вкупно 56% од компаниите ја оцениле како лоша, 39% како задоволителна, а за пет отсто била добра.

Во Македонија работат 201 компанија со германски капитал кои вработуваат околу 20.000 луѓе, а најпознати инвеститори се Дрекслер Маер и Кронберг-Шуберт, кои инвестираа во мандатот на владата на Груевски.

Трговската размена со Германија лани изнесувала 3,64 милијарди евра.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Економија

Од 300 земјоделци кои произведуваат житни и градинарски производи многу малку ги имаат осигурано земјоделските површини.

Бостан во Македонија речиси и ќе нема – дождот уништи 70 посто од земјоделието

Големо невреме вчера  зафати неколку  делови низ земјава. Овој пат дожд предизвика...

Со тоа, малопродажните цени на нафтените деривати во наредните седум дена кај нас ќе изнесуваат:

Регулаторна донесе нова одлука – поскапуваат бензините, полнете горива по стара цена до полноќ

Нова цена на горивата во Македонија.  Бензините и дизелот од полноќ ќе бидат за половина...

Според него и кај граѓаните има влијание од овие бројки, но оти динамиката можеби не е таква како што некој се надевал.

АНЃУШЕВ: „Во овие 27 години сме немале подобри бројки во економијата во Македонија„

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, во интервју за ТВ Телма...

Засега надлежните не очекуваат ценовни шокови со новата цена на струјата која корисниците ќе ја плаќаат за струјата.

Ново изненадување за џебот на граѓаните: Од 1 јули струјата ќе се купува по нова цена!

Од наредниот месец наместо од ЕВН за струја нема да и плаќаме на ЕВН Македонија, туку...