Видеото кое кружи на социјалните мрежи во Швајцарија, се претвори во своевиден скандал.

Објавил: Катерина Крстиќ | 16 септември, 2019 16:10

Скандал ги запали социјалните мрежи: Швајцарски војници пеат албанска песна

Фото/Текст извор: ©магазин.мк фото алсат тв

Голем скандал ги запали социлајлните мрежи откако беше објавено видео на кое се гледаат швајцарски војници кои пејат албански песни.

Видеото кое кружи на социјалните мрежи во Швајцарија, се претвори во своевиден скандал.

Имено станува збор за видео на кое се гледа како за време на возење со автомобил, неколку швајцарски војници ја пеат албанската песна „Џамадани вија вија“, што според медиумите во Швајцарија е неофицијална химна на Албанците, пренесува Индексонлајн.

„Песната е за единство меѓу Албанија и Косово. Соединети со елекот, Џамадан. Песната е неофицијална химна на Албанците “, пишува весникот Blick.

Швајцарската армија започнала истрага за ова видео, а портпаролот на армијата Даниел Реист изјавил дека истрагата започнала, но сè уште нема информации за објавувањето на видеото.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Вести

Меркел по самитот на лидерите на ЕУ во Брисел рече дека не е тајна оти за време на расправата за проширување, Франција, Холандија и Данска имале резерви кон натамошните чекори на Скопје и Тирана.

Меркел жали дека немало консензус за отворање преговори со Северна Македонија и Албанија

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало...

На лидерската средба, како што соопштија од кабинетот на претседателот, се поканети претседателот на СДСМ Зоран Заев, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, претседателот на ДУИ Али Ахмети претседателот на Алијанса за Албанците Зиадин Села, претседателот на Алтернатива Африм Гаши и претседателот на Движење Беса Билал Каса

ПЕНДАРОВСКИ ИСПРАТИ ПОРАКА ДО НАЦИЈАТА: Време е да се обединиме – претседателот закажа лидерска во недела

Лидерска средба на иницијатива на претседателот Стедво Пендаровски, на која ќе присустуваат...

Доколку биде направена таква грешка тогаш не треба да се лутиме за проблемите што ќе настанат – што ќе има џихадисти, влијанија од Русија, Турција или Кина.

БОРИСОВ: „Би се направила историска грешка ако ЕУ ги одбие Македонија и Албанија„

Република Македонија и Албанија треба веднаш да добијат датум за преговори. Би се направила...

Инаку непосредно пред почетокот на Европскиот совет во Брисел, францускиот претседател Емануел Макрон при пристигнувањето во Советот им се обрати на новинарите и во таа пригода не кажа ништо за прашањето за проширувањето и датумот за почетокот на преговорите, кое ќе биде една од точките на Самитот, јавува дописникот на МИА.

Дописничката на МИА напиша: Македонските лидери да сфатат дека за Македонија нема место во ЕУ

Дописничката на државната МИА, внука на Борјан Јовановски, Тања Милевска апелира до...