Тоа значи дека руското знаме и химната нема да бидат дозволени на настани како што се Олимписките игри во Токио 2020, но и на Светското првенство во фудбал 2022 година во Катар.

Објавил: Весна Петровска | 9 декември, 2019 18:48

СКАНДАЛ: Русија суспендирана, нема право на настап на светското првенство во фудбал 2022!

Фото/Текст извор: ©онлајн магазин

Светската антидопинг агенција (ВАДА) изрече драстична казна за сите руски спортисти. Според последната информација објавена денеска, Русија доби четиригодишна забрана за настап на сите големи спортски настани поради непочитување на протоколот за антидопинг.

Тоа значи дека руското знаме и химната нема да бидат дозволени на настани како што се Олимписките игри во Токио 2020, но и на Светското првенство во фудбал 2022 година во Катар.

Спортистите кои можат да докажат дека не се дел од скандалот со допинг, ќе можат да се натпреваруваат под неутрално знаме. Извршниот комитет на ВАДА донесе едногласна одлука на состанокот во Лозана, Швајцарија.

Одлуката доаѓа откако руската антидопинг агенција (Русада) беше прогласена за виновна во манипулирање со лабораториски примероци кои им беа предадени на иследниците во јануари оваа година.

Русија има 21 ден да се жали против суспензијата.

Извор: Спортмедиа

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Фудбал

Администрацијата на Тотенхем, чиј стадион е еден од најмодерните во светот, разговараше со официјалните лица за употребата на стадионот.

ПОТЕГ ЗА ПРИМЕР: Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените работници за борба против Коронавирусот!

Фудбалскиот клуб Тотенхем го понуди својот стадион на здравствените власти да помогнат...

Имено Роналдово моментот е во карантитн во Мадеира, откако во јавноста излезе веста дека негов соиграч е заболен од Коронавирус.

СЕКОЈА ЧЕСТ: РОНАЛДО СВОИТЕ ХОТЕЛИ ГИ ПРЕТВОРА ВО ПРИВРЕМЕНИ БОЛНИЦИ ВО БОРБА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ!

Кристијано Роналдо кој е познат по својата хуманост и овој пат ја покажа на дело. Имено...

Станува збор за играчите на тимот Патрик Кутроне и Херман Пецела, како и тимскиот физиотерапевт Стефано Даинели.Со овабројот назаразени со Ковид 19 од редовите на Фиорентина порасна на четири.

БРОЈКАТА НА ЗАРАЗЕНИ ФУДБАЛЕРИ ПОСТОЈАНО РАСТЕ: Уште двајца од редовите на Фиорентина позитивни на коронавирус

Денеска преку соопштение екипата на Фиорентина потврди дека двајца фудбалери од тимот...