Очекуваме дека ќе ја продолжат одлуката за намалување на понудата и дека нафтата на ОПЕК ќе се врати на пазарот кога цените ќе се стабилизираат над 90 долари за барел, наведуваат аналитичарите на Националната австралиска банка во прегледот на состојбата на пазарот.

Објавил: Перо Милчин | 5 септември, 2023 9:41

Скокнаа цените на нафтата: Се приближуваат до највисокото ниво оваа година

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

На лондонскиот пазар цената на нафтата силно порасна минатата недела, приближувајќи се на највисоките нивоа оваа година, што е последица на шпекулациите дека најголемите светски производители ќе го задржат намаленото производство на „црното злато“.

На лондонскиот пазар цената на барелот минатата недела скокна за 4,7 отсто, на 88,49 долари, што е највисоко ниво од крајот на јануари. На американскиот пазар, пак, барелот поскапе за 6,5 отсто, на 85,02 долари, што е највисоко ниво од почетокот на минатата година.

Со ова цените ги повратија сите загуби од претходните две недели, што е последица на загриженоста на трговците за понудата.

Имено, се шпекулира дека водечкиот светски извозник Саудиска Арабија, исто така, ќе го намали производството за еден милион барели дневно во октомври, згора на веќе договореното намалување на производството од страна на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) и нејзините сојузници.

Очекуваме дека ќе ја продолжат одлуката за намалување на понудата и дека нафтата на ОПЕК ќе се врати на пазарот кога цените ќе се стабилизираат над 90 долари за барел, наведуваат аналитичарите на Националната австралиска банка во прегледот на состојбата на пазарот.

Русија, вториот најголем извозник на нафта во светот, веќе се договори со сојузниците на ОПЕК+ да го намали извозот на нафта следниот месец, изјави рускиот вицепремиер Александар Новак.

Побарувачката треба да се зајакне, судејќи според падот на комерцијалните залихи во САД во пет од изминатите шест недели.

Покрај тоа, трговците се надеваат на закрепнување на кинеската економија. И ОПЕК и Меѓународната агенција за енергија (ИЕА) проценуваат дека Кина, најголемиот светски увозник на нафта, ќе ја зголеми побарувачката до крајот на годината.

Така, понудата на светските пазари во остатокот од годината би можела да биде тесна, делумно поради релативно здравата глобална побарувачка, а делумно поради Саудиска Арабија, која постави прилично висок ценовен праг, вели Тамас Варга од PVM.

Останува централните банки на западните земји да ги зголемат каматните стапки уште неколку пати поради високата инфлација.

По силниот скок минатата недела, цените на нафтата во моментов се повисоки отколку што беа на почетокот на годината. На лондонскиот пазар во однос на почетокот на годината цената на барелот поскапе за околу 3 отсто, а на американскиот пазар речиси 6 отсто.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Анализа

Израел и Хамас 16-ти ден ги продолжуваат борбите, појасот Газа на раб на хуманитарна катастрофа. Рано утрово Израел изврши воздушни напади врз јужниот дел на Газа и најави дека ќе ги интензивира нападите на северот. Владата на политичкото крило на Хамас објави дека најмалку 55 Палестинци биле убиени во текот на ноќта.

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа

Израел е подготвен за копнената офанзива во Газа. Тел Авив ги повика жителите на Газа...

Москва повторно ја надмина Саудиска Арабија како главен снабдувач на нафта во Кина. Блискоисточната земја извезла 60,1 милиони тони во вредност од 36,49 милијарди долари во наведениот период, а Ирак е на третото место, снабдувајќи 40,3 милиони тони во вредност од 23,04 милијарди долари.

Извозот на сурова нафта во Кина во август се зголеми за 30,7 проценти во споредба со јули и порасна за 42,7 отсто во однос на вредноста, достигнувајќи 5,8 милијарди долари.

Во 2022 година Кина го зголеми купувањето на руска нафта за 8,2 проценти и тоа достигна 86,2 милиони тони. Цената на суровата нафта увезена од Русија се зголеми за околу 43,9 отсто, што изнесува 58,37 милијарди долари.

Кина купува повеќе руска нафта откако традиционалните западни купувачи ја избегнуваа како дел од санкциите поврзани со војната во Украина. По минатогодишното ембарго на Г7 и ограничувањето на цената на руската нафта, Москва активно ги пренасочува своите нафтени текови кон Азија.

Кина го зголеми увозот на сурова нафта од Русија за 25 отсто годинава

Цените на нафтата достигнаа ново највисоко ниво од ноември, при што барел брент во...

Вучиќ рече дека вчерашната рунда дијалог во Брисел завршила неуспешно, бидејќи Приштина не го прифатила компромисниот предлог на ЕУ на патот кон нормализација на односите!

САД разочарани од неуспехот на дијалогот меѓу Белград и Приштина

САД изразија разочарување што не беше постигнат напредок во последната рунда од дијалогот...

Во Загреб цена на метар квадратен нов стан во првата половина од годината изнесува 2.623 евра, а просечната плата во Загреб е 1.303 евра.

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска 2.200 евра

Просечната цена на метар квадратен нов стан во Хрватска во првата половина од годинава...