Според статистиките на Министерството за здравство, во моментов, Скопје има дури 11 123 заразени луѓе.

Објавил: Мирко Бачиќ | 24 јануари, 2022 5:05

Скопје има 11 123 активни случаи на коронавирус

Фото/Текст извор: ©магазин.мк

Според статистиките на Министерството за здравство, во моментов, Скопје има дури 11 123 заразени луѓе.

На второ место е Битола со 1 619 позитивни лица.

Прилеп има 863, Куманово 748, а Охрид 642 активни случаи.

Според епидемиолошки анализи во моментов, бројот на активни случаи по останатите градови е следниов:

Тетово – 487,

Гостивар – 316,

Кавадарци – 561,

Велес – 384,

Штип – 340,

Струмица – 496,

Кичево – 289,

Кочани – 222,

Струга – 240,

Гевгелија – 357,

Неготино – 212,

Свети Николе – 117,

Ресен – 230,

Крива Паланка – 130,

Радовиш – 179,

Делчево – 150,

Берово – 93,

Дебар – 21,

Валандово – 163,

Виница – 46,

Пробиштип – 46,

Кратово – 61,

Богданци – 78,

Крушево – 141,

Демир Хисар – 71,

Македонски Брод – 39,

Македонска Каменица – 45,

Демир Капија – 21,

Пехчево – 28,

Дојран – 13.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 256 281.

Бројот на оздравени пациенти е 227 492, починале 8 218, а вкупниот број на активни случаи сега е 20 571.

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Останати вести од Здравје

Генерално, возраста има одредено влијание за некои типови на болки што се јавуваат, но кога се работи за болки во колената, сите се подеднакво изложени и тоа од различни причини

ЕФИКАСЕН ЛЕК ЗА БОЛКИ ВО КОЛЕНАТА!

Болките во колената се многу честа појава, со која се соочуваат луѓе од различни генерации....

Моментално нема друг ласер кој е побезбеден во поглед на несакани последици на околните ткива.

ЛАСЕР МЕД: Белград воведува најсовремена ласерска технологија за простата – ТУЛИЈУМ 200 ВАТИ !

Милиони мажи кои се постари од 50 години, секојдневно се соочуваат со проблеми поврзани...