Тетово троши најповеќе а плаќа најмалце

Објавил: Македонка Димкин | 18 јануари, 2022 22:22

СКОРО ПОЛОВИНА ОД ОПШТИНСКИТЕ БУЏЕТИ ЗА ПЛАТИ И НАДОМЕСТОЦИ

Фото/Текст извор: ©министерство за финансии

Вкупните расходи на општините, согласно третиот квартал септември 2021 година, изнесува близу 49 проценти кои одат на плати и надоместоци, додека нешто над 18 отсто од реализацијата на вкупните расходи се потрошени на стоки и услуги.

Според професорот Борче Треновски, во контекст на вкупните расходи, постои огромна дискрепанца меѓу различните општини поврзани со вкупните расходи пред се по глава на жител. Па така, просекот на расходи по глава на жител е некаде околу 17. 500 денари.

Град Скопје со општините троши скоро 25 илјади денари по глава на жител, додека руралните општини трошат негде 13.508 денари по глава на жител а, урбаните околу 15 илјади денари по глава на жител. Ова според професорот Треновски значи дека остатокот од општините имаат скоро двојно помалку расходи по глава на жител од Град Скопје со општините. 

Она што е специфично во оваа насока е разликата во број на вработени во расходите за плати при различните општини. Имате општини коишто имаат ист број на жители и иста економска структура, отприлика имаат двојно до тројно повеќе вработени од други општини, а каде расходите за плати во делот на општините стигнуваат дури и до 80 до 85 проценти. Тие општини многу тешко функционираат затоашто не им остануваат средства за други намени.“– вели универзитетскиот професор, Борче Треновски.

Гледано на индивидуално ниво по општини, може да се забележи трендот дека најголем дел од вкупните расходи на општините се трошат на плати и надоместоци. 

Охрид во делот на вкупната реализација на расходите близу 37 проценти одат на плати, близу 14 проценти од расходите одат на ставката „други градежни објекти“, а скоро 2 отсто од расходите одат на купување на опрема и машини.

Гостивар, од вкупните трошици близу 47 отсто одат на плати а скоро 11 отсто на ставката „други градежни објекти“.

Тетово, скоро 49 отсто од буџетските трошоци одат на плати, 19 отсто на придонеси за социјално осигурување и близу 9 отсто на договорни услуги.

Штип, близу 42 отсто од расходите одат на плати, нешто над 16 отсто на придонеси за социјално осигурување, додека над 13 отсто на ставката други градежни објекти.

Расходи на ЕЛС со реализација 01.01. – 30.09.2021 година

Охрид

Основни плати – 36.9%

Други градежни објекти – 13.4%

Купување на опрема и машини – 1.1%

 

Гостивар

Основни плати – 46.5 %

Други градежни објекти – 10.9%

 

Тетово

Основни плати – 48.9%

Придонеси за социјално осигурување – 18.9%

Договорни услуги – 8.5%

Штип

Основни плати – 41.8%

Придонеси за социјално осигурување – 16.3%

Други градежни објекти – 13.0%

»Вестите на порталот MAGAZIN.MK може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од порталот или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе следи фактурирање на име "плагијат" во вредност од 20.000 денари.

Најчитани вести

[jetpack_top_posts_widget title="" count="5" types="post" display="list"]

Останати вести од Вести

Во соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје се одржува божествена литургија со која чиноначалствуваат поглаварот на МПЦ-OА г.г. Стефан и српскиот патријарх г.г. Порфириј.

Поглаварите на МПЦ-ОА и на СПЦ ќе одржат заедничка литургија во Охрид

По повод годишнината од доделувањето на Томосот за автокефалност на Македонската...

години откако беше притворен и затворен, по настаните во Собранието на 27 април, Јане Ченто за првпат е на слобода. Тој доби слободен викенд.

dobivaj vesti na viber
Јане Ченто беше пречекан од голем број негови пријатели од Прилеп кои се собраа да поразговараат со него.

Вилијам Михајловски на својот Фејсбук профил објави фотографија со баба му и напиша дека таа го дочекала да го види и ќе го дочека и кога конечно ќе излезе на слобода.Јане Ченто заедно со уште 15 други лица во 2019 година беше правосилно осуден на 13 годишна затворска казна под обвинение за „терористичко загрозување на уставниот поредок“ а во предметот „27 април“ поврзан со упадот во Собранието. Предметот го судеше судијката Добрила Кацарска, сега претседателка на Уставниот суд.

„Лично сакам вие судијке Кацарска и овој совет да ме судите, а не политичките елити кои го донесоа законот за селективна амнестија. Сакам да кажам дека доверба имам само во вас, зашто најмногу вие сакате да се дознае вистината за овој настан и да има правда. Точно е дека сме влегле во Собранието понесени од емоции, ама треба да се утврди точно кој што направил. Но само вие имате право да не судите и никој друг, а најмалку политичарите, и тоа во недокрај завршена постапка. Време е да докажеме како држава дека има владеење на правото. Јас нема да поднесам барање за амнестија, вие судете ме и кажете дали сум виновен или не”, рече Ченто, кој беше еден од 33-цата обвинети за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста.

Дел од обвинетите во случајот добија амнестија со законот кој беше донесен во Собранието во декември 2018 година. Амнестијата ги опфати тогашните петтемина пратеници од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ: Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Крсто Мукоски, Љупчо Димовски и Јохан Тарчуловски.

Амнестирани беа и водачите на протестите „За заедничка Македонија“, Борис Дамовски, Богдан Илиески-Бетмен и Владо Јовановски. Игор Дурловски, кој беше во оваа група, воопшто и не побара амнестија, но доби ослободителна пресуда која потоа ја потврди и Апелација.

Со амнестијата се спасија и: браќата Стефан и Михаил Младеновски, Захарие Симовски, Елена Доцевска-Божиновска, Иван Цветановски, Илија Славески и Митре Питроповски.

Покрај 15 обвинети во овој предмет, амнестирани беа уште 10 други лица опфатени во помалите предмети кои се однесуваа на учество во толпа.

Јане Ченто и Вили Михајловски по шест години во затвор прв пат добија слободен викенд

По 6 години откако беше притворен и затворен, по настаните во Собранието на 27 април,...